Najczęściej używaną w kuchni przyprawą bywa sól. Jedynie garstka dam będzie w stanie całkowicie zrezygnować z solenia, chociaż nadużywanie tzw. białego złota grozi zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Ludzkość znalazła wiele zastosowań dla soli – kiedyś, gdy nie było zamrażarek w codziennym użyciu, mięso konserwowano posypując porcje białym proszkiem.

słoiczek soli do kąpieli
Autor: Tyrone Adams
Źródło: http://www.flickr.com
Niektórzy usiłują czyścić nim plamy na strojach bądź pozbywają się resztek zapieczonych posiłków w piekarniku. Poradniki naszych prababć słyną z tego rodzaju porad, a reprezentantki młodego pokolenia, gdy chemiczne środki do czyszczenia nie działają, ochoczo stosują się do wydrukowanych tam porad.Polskim zagłębiem solnym pozostaje południowo-środkowa część kraju, a ściślej okolice grodu Kraka. Bochnia i pobliska Wieliczka to dwa miasta, do których ściągają turyści z niemalże całego globu. Rzecz oczywista najistotniejszą rozrywką pozostaje zwiedzanie podziemnych ścieżek turystycznych, ale cóż stoi na przeszkodzie temu, by przy okazji kupić pamiątki. Jedną z nich może być np. sól bocheńska zapakowana w ładnie wyglądające puzderko. Wspomniany towar może nawet stać się świetnym prezentem dla najbliższej sercu dwudziestolatki. W końcu pamiętajmy, że sól z Bochni lub Wieliczki w żadnym przypadku nie musi nam służyć tylko do przygotowywania dań na obiad. Na rynku można dostać specjalny gatunek soli do kąpieli, a taka kąpiel solankowa we własnej wannie może być źródłem wytchnienia po całym dniu pracy i świetnym pomysłem na przyjemne spędzenie zimnego wieczoru.

sól i pieprz na blacie szafy
Autor: Guilhem Vellut
Źródło: http://www.flickr.com
Zdrowotne właściwości wód solankowych, a także termalnych i pozostałych, zostały odkryte już dość dawno. Powstała nawet nowa dyscyplina naukowa, czyli wodolecznictwo, a w naszym kraju największe zasługi trzeba przypisać J. Dietlowi. A kąpiel solankowa z prawdziwego zdarzenia, czyli ta, której się zażywa w placówkach rehabilitacyjnych przynosi organizmowi szereg korzyści. Przede wszystkim mają one pozytywnie wpływać na odporność i stan skóry.

Nie zapominaj o tym, że możesz przeglądnąć kolejne zajmujące wpisy – wystarczy tylko na stronie wejść w podany link.

Jednakże nie są one przeznaczone dla każdego. Przeciwwskazaniem mogą stawać się choroby układu sercowo-naczyniowego, zatem tacy chorzy mogą się jedynie zadowolić ewentualnym moczeniem nóg w domowej miseczce. A do tej czynności sól bocheńska będzie nadawać się wręcz idealnie, a tak nieskomplikowany zabieg można rekomendować wszystkim tym, którzy dużo biegają.