Osoba cierpiąca na atopowe zapalenie skóry za nic nie włoży na siebie wełnianego swetra. Poza telefonem ma zawsze w torebce apteczny balsam. Pieczołowicie smaruje nim ciało licząc, że solidnie „nakarmiona”skóra kolejny raz nie podda się chorobie.

Na tym właśnie polega podstawowy problem ludzi chorych na AZS – na opanowaniu świądu. Albowiem pod wpływem drapania i pocierania, nad którym ciężko zapanować staje się zgrubiała, zaczerwieniona i skłonna do podrażnień. Wtedy swędzenie wzmaga się, a w takich chwilach bardzo łatwo o zakażenie bakteriami i grzybami pasożytującymi na ciele.

I dlatego tak istotne jest jej nawilżanie i natłuszczanie. Krem przeciwzapalny czy krem na swędzenie to kosmetyk obowiązkowy w czasie leczenia skóry, a także jej pielęgnacji. Właściwości łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające ”ugaszą pożar”, a nam dadzą higienę…psychiczną. Stres jest bowiem składnikiem, który ewidentnie zaostrza przebieg choroby. Nie damy rady całkowicie wykluczyć go z życia, ale warto szukać sposobów, które pozwolą złagodzić jego działanie. Zwiastunem bezpieczeństwa kosmetyków jest lista składników – im krótsza tym lepiej. Gdy chcemy kupić krem, prośmy o próbkę, a gdy pragniemy zmienić kolor włosów – wcześniej zróbmy test (dowiedz się).

lichtena
Należy także z listy zakupów wykreślić mydło, które rozpuszcza płaszcz lipidowy i wymienić je na kosmetyki „bez mydła”. Dobrze jest zacząć stosować naturalne kosmetyki, które nie posiadają w swoim składzie parabenów ani innych środków chemicznych. Obcujemy z czysta naturą. Stosowanie ich będzie więc przyjemne i przyniesie efekty. Pozwolą na nowo odkryć aromaty świata, który mamy na wyciągniecie ręki.

Do ich produkcji nie potrzeba wielkich zakładów chemicznych, nie potrzeba rozwiniętych i energochłonnych technologii. Rezultatem tych poczynań nie są stosy toksycznych odpadów, które tysiące lat pozostaną w środowisku. Jeżeli zdrowej skórze, to sięgając po te kosmetyki powinniśmy to uwzględnić.
Pamiętajmy jednak, iż atopowe zapalenie skóry to sytuacja szczególna, wymagająca wizyty u lekarza dermatologa, z tego względu zachęcamy do stosowania kosmetyków polecanych przez lekarza.