Co oznacza dobry styl? W każdej epoce jest to coś całkowicie odmiennego. Aktualnie na miano modnego wciąż zasługuje mniejszy lub większy minimalizm. Mniej znaczy w tym wypadku więcej. Kształty są ważne, ale zachwycają raczej umiarem niż nadmiarem. Tak na dobrą sprawę zbyt duża liczba ozdobników jest aktualnie kojarzona przede wszystkim z kiczem. Pozłacane zdobienia w nadmiernych ilościach mogą przytłaczać i pasują tylko od czasu do czasu do stylu wiejskiego.

krzesła w stylu barokowym
Autor: ▓▒░ TORLEY ░▒▓
Źródło: http://www.flickr.com

A i tu mogą wyglądać mało zachęcająco. Jeśli dorzucić do tego wiele barwnych zdobień na poszyciu to robi się całkowity przepych, jeśli nie bałagan. Tymczasem zaledwie czterysta lat temu to akurat była esencja stylu. Mowa rzecz jasna o czasach baroku.Barokowi za to nie można odmówić barwności. Do dziś barok jest innym określeniem przepychu, a nawet dzieci w gimnazjum wiedzą czym barok się odznaczał. Nie może dziwić, że czasem reprezentantów takiego stylu można napotkać nawet w naszych czasach. Nie jest też problemem znalezienie barokowych mebli. Jednymi z najczęściej wybieranych są barokowe krzesła(więcej tu). Czy dobrze jest na nie postawić?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, barok aktualnie z pewnością nie jest ikoną dobrego smaku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by umiejętnie dodać go do modernistycznego projektu. Tak jak w utworze muzycznym twórca może sprawnie wykorzystać dysonans, tak i projektant wnętrz może ustawić krzesło (sprawdź także krzesła w stylu Ludwik) z innej epoki tak, by zachwycało. Dzięki temu nawet barokowe krzesła mogą nadal prezentować perfekcyjnie. Istotne jest jednak to, by użyć ich w roli elementu aranżacji świadomie. Gdy już zostaną ustawione w pokoju z pewnością będą zwracać uwagę. Nie mogą walczyć o skupienie wzroku z pozostałymi ozdobnymi elementami. Fotel barokowy będzie automatycznie główną ozdobą salonu lub innego pokoju. Niewątpliwą zaletą jest z kolei to, że krzesło barokowe ma grube poduszki i szerokie oparcie, wobec czego to fotel niezwykle komfortowy.