Wyroby biżuteryjne od dawien dawna wzbudzały pożądanie. Już ludzie w czasach prehistorycznych wykorzystywali kawałki kości, skamieliny i skórę zwierząt do robienia oryginalnych ozdób. W czasach starożytnych robiono już niezwykle kunsztowne ozdoby z cennych surowców. I tak zostało do dnia dzisiejszego, gdy biżuteria podnieca nasze zmysły. Jednak w tej branży nie możemy mówić o zastoju. Wręcz odwrotnie, nieustannie wymyślane są nowe, oryginalne techniki, dzięki czemu biżuteria staje się co raz bardziej różnoraka.

Jeżeli ktoś śledzi uważnie świat mody, może spostrzec, że co sezon pojawia się nowy motyw przewodni. Parę lat temu ozdabiały nas wizerunki rogatych zwierząt, takich jak jelenie, czy jednorożce. Wisiorki w tego typu kształtach rozchodziły się jak świeże bułeczki. Później przyszła pora na wszelkiego typu sowy. Te nocne zwierzęta stały się synonimem hipsterskiego szyku. Jeszcze niedawno w dobrym tonie było zawieszanie na szyi wąsów. Ten motyw zdominował cały świat mody, w tym również wyroby biżuteryjne – ciekawa historia o pięknej biżuterii od Sadva.

Autor: Centrum Kultury w Lublinie

Ale nie wszyscy muszą ślepo podążać za tłumem. Jeśli pragniemy się wyróżniać, powinniśmy wykonać swoją biżuterię. Mnóstwo osób właśnie z tego się utrzymuje. W internecie odnajdziemy całą masę blogów oraz specjalnych stron, gdzie artyści prezentują własne wyroby. Jest wiele sposobów robienia biżuterii. Bardzo popularne są broszki robione z filcu. Piękną broszkę z tego surowca możemy bez problemu zrobić samemu. Będziemy mieć wtedy gwarancję, że nasza ozdoba jest niepowtarzalna.

Następną, bardzo popularną w ostatnim czasie, techniką jest na pewno sutasz. Wymaga ona wielkiej precyzji. Robiąc kolczyki sutasz, używamy sznureczki z jedwabiu, które następnie układamy w fantazyjne wzory. Możemy je łączyć z takimi dodatkami, jak koraliki, kryształy albo złoto. Biżuteria wykonana tą techniką jest wyjątkowo oryginalna, ale z powodzeniem można nosić ją również na co dzień – . Choć jest wyjątkowo pracochłonna, warto się natrudzić, aby uzyskać oszałamiający efekt.