Wyjeżdżając na południe możemy zetknąć się z lokalną kulturą. Rejony Zakopane słyną z wielu rzeczy, które można napotkać jedynie w tamtych rejonach. Niestety, wiele z nich ma również swoje marne podróbki na terenie Polski.

Jedną z tego typu kwestii jest wypas owiec. W kilku rejonach południowej Polski możemy spotkać się z juhasami, którzy dbają o swój inwentarz wyprowadzając je na hale. Tak też w tamtych rejonach jednym z interesów, które często się otwierają bywa skup wełny owczej – idź tutaj. Dla dużej liczby osób jest to doskonały sposób na zarobek. Hodowcy dzięki temu nie muszą martwić się rynkiem zbytu dla wyprodukowanego runa, a Ci, którzy produkują ocieplacze wełniane i inne podobne towary lokalne mają zapewniony przez okrągły rok dostęp do materiałów produkcyjnych. Wiele osób na terenach turystycznych utrzymuje się właśnie ze sprzedaży tego typu wyrobów w sezonach około turystycznych. Rzecz jasna, towary owe można nabyć w całej Polsce. Nie zapominajmy jednak, że tylko w okolicy, gdzie wypasa się owce, jesteśmy w stanie kupić naturalne ocieplacze wełniane poznaj tutaj oraz kierpce.
ekologia
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Jest także inny produkt, który znany jest na całym świecie, a własne pochodzenie ma na południu Polski. Analogicznie jak wiele razy spotkamy skup wełny owczej, tak częste są miejsca, w których produkuje się oscypki, czyli lokalny ser na bazie mleka owcy. Jest on przysmakiem w Polsce, głównie przygotowany na grillu, a dla bardziej wykwintnych podniebień dodatkowo połączony z sosem żurawinowym.

Jest to bardzo popularna przystawka głównie w karczmach stylizowanych na góralskie. Ser owy można także dostać w pozostałych częściach kraju, jednak pamiętajmy, iż nierzadko musiał on przejechać długą drogę, a nie zawsze bywa przechowywany w wymaganych warunkach.