Każdy chciałby przez długie lata cieszyć się odpowiednią formą i zdrowiem. Lecz żeby tak mogło się stać, należy bez przerwy o siebie dbać. Nawet kilka lat zaniedbań w tej kwestii może spowodować najróżniejsze choroby, z którymi trzeba się będzie borykać do końca życia.

A wiele osób jedynie marzy sobie cicho o tym, żeby być zdrowym i sprawnym, a w praktyce robią wszystko, aby przypadkiem nie mogło się to udać. Niezwykle ważne są dwa podstawowe obszary w trosce o swoje zdrowie, to znaczy odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna. Oczywiście wcale tak nie będzie, że jeśli ktoś będzie zdrowo się odżywiał i regularnie ćwiczył, to będą go omijać różne dolegliwości i schorzenia – kliknij. Jednak przy odpowiednim stylu życia szanse na zachorowanie są mniejsze, a niejednego groźnego schorzenia da się wręcz zupełnie uniknąć. Z tego też powodu warto o swoje zdrowie zadbać, zwłaszcza że w wielu przypadkach wymagać to będzie tylko niedużych zmian przyzwyczajeń i zmuszenia się do niektórych rzeczy. A korzyści z takich zmian w większości przypadków rzeczywiście wiele dadzą.

widok - ubrania
Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z poważniejszych błędów przy żywieniu jest zbyt duża ilość słodyczy i tłuszczów w porównaniu z warzywami i owocami. Rezultatem tego będzie zwiększająca się nadwaga, a za nią będą szły różne problemy sercowe czy ortopedyczne . Co niebezpieczne, problemy te dotykają coraz częściej dzieci i młodzież. Ogromna ilość przekąsek i słodkich napojów sprawia, że kilogramy szybko rosną, a mogą one niestety być później ciężkie do pozbycia się. Jednak nie bez kozery mówi się, że dla chcącego nie ma nic trudnego – jeżeli podejmiemy sensowne postanowienie o ograniczeniu liczby słodkich przekąsek w ciągu dnia, to już krótkim czasie nasze ciało zacznie odzwyczajać się od cukru. Ostatecznie, zarówno cukier jak i sól są substancjami silnie uzależniającymi. Tak już jesteśmy stworzeni, że wszystkie słodkie i słone przekąski działają na nasz układ pokarmowy jak narkotyk, od którego trzeba się odzwyczajać.

Z tego też powodu powinno się w swojej diecie wyeliminować możliwie wszystkie puste kalorie, a zastąpić je zdrową żywnością, opierającą się na dobrej jakości produktach, warzywach i owocach. Równie istotna dla zdrowia będzie aktywność fizyczna. Ruch przede wszystkim wzmacnia mięśnie, kości i ścięgna, jest również bardzo przydatny dla serca i płuc. Przez to organizm staje się nie tylko silniejszy, lecz również bardziej odporny na różnego rodzaju choroby. Poza tym aktywność sportowa jest bardzo skuteczna przy rozmaitych kłopotach z nadwagą, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim odżywianiem.