Jeszcze 25 lat temu, w czasie innego ustroju, w Polsce, pojęcie solidnej obsługi klienta było większości z nas zupełnie obce. Ludzie nabywali przedmioty sklepach, gdzie można było je dostać, a sprzedający był panem i władcą. Brak konkurencji że strony pozostałych przedsiębiorstw, przysłowiowo rozbestwił ekspedientów i właścicieli sklepów, którzy na swych klientów patrzyli z góry, a biedny kupujący nie był w stanie zrobić nic, bo ostatecznie chciał kupić towar.

Po przemianie ustrojowej i udostępnieniem polskiego rynku zbytu dla amerykańskich firm, w Polsce zaczęły się wykształcać wysokie standardy obsługi klienta. Zauroczeni brakiem ograniczeń i przedefiniowanym systemem wartości Polacy rozpoczęli w końcu wymagać od handlowców odpowiedniego stopnia ogłady i obsługi.

Dzisiaj już mało kto pamięta te czasy, a jeszcze mniej z nas wspomina je z utęsknieniem. Świat ruszył już do przodu, standardy obsługi klienta również. Wolność wyboru i rozwój techniki (przykładowo: internetu) pozwoliły na nieskrepowana możliwość poruszania się po świecie sklepów, i w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. Wyjazdu do sklepu nie musimy w obecnych czasach planować, a jeżeli nie mamy ochoty ruszać się z domu, wystarczy, że wpiszemy w dowolnej wyszukiwarce potrzebną nam frazę związaną z danym przedmiotem, np. „Czółenka Deichmann” i otrzymamy pełny asortyment wybranego sklepu.

Identycznie sprawa ma się podczas zakupów w realnym świecie. Bo jeśli obsługa nie będzie na odpowiednim poziomie, lub asortyment będzie zbyt mały, po prostu odwiedzimy inny sklep Deichmann, wymieniony już wyżej, od dawna przodował w jakości obsługi klienta. Wysokie niemieckie standardy bardzo szybko zostały zaakceptowane przez Polaków. Miałbym ochotę tutaj przytoczyć pewna historię.

Ostatnio poszedłem do galerii handlowej, w celu zakupu interesującego sprzętu wędkarskiego. Moja dziewczyna przekonała mnie do wstąpienia „przy okazji” do sklepu z butami, żeby wyłącznie „rzucić okiem” na nowe buty męskie Deichmann był w tej galerii najbliżej, wiec wstąpiliśmy tam, wydawało mi się, tylko na moment. Już na początku przywitały nas szeroko uśmiechnięte panie, jakie przez cała nasza wizytę służyły mi radą, również pod kątem stylu i stylu mojego ubierania. Niezwykle szybko wybrały mi dobre buty, jakie oczywiście nabyłem i wyszedłem zupełnie zadowolony ze sklepu.