Korzystanie z saun od dawna uznawane jest za bardzo pomocne w utrzymywaniu należytej formy ciała i ducha. Regularne korzystanie z sauny bardzo skutecznie zmniejsza zmęczenie i stres, a oprócz tego zwiększa odporność ciała na różne przeziębienia i choroby. Nawet sporadyczne używanie sauny pomoże naszym organizmom, a przy systematycznym jej odwiedzaniu efekty mogą być rzeczywiście dobre.

sauna w SPA
Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com
W czasie pobytu w wyższych temperaturach organizm zaczyna produkować zwiększoną liczbę białych krwinek, które niezwykle skutecznie będą sobie radzić z wszelakimi bakteriami oraz wirusami, ważne jest jednak późniejsze ochłodzenie ciała pod zimnym prysznicem. Obecnie używanych jest parę odmian saun, które różnią się wilgotnością oraz temperaturą, no i rzecz jasna przeznaczeniem. Nie każdy bowiem rodzaj sauny będzie odpowiedni przy niektórych dolegliwościach i trzeba tu być ostrożnym, żeby wizytą w gorącym pomieszczeniu sobie nie zaszkodzić. Sauny przeważnie spotyka się w siłowniach, parkach wodnych i na basenach. Ale posiadając pewną ilość miejsca bez żadnego problemu można niedużą saunę zrobić w swoim domu.

czytaj więcej
Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com

Wbrew temu, co niejednej osobie może się wydawać, postawienie sauny w domu nie jest jakimś dużym wyzwaniem. Parę metrów powierzchni, siedem tysięcy złotych gotówki i pomyśleć już można o tym jakże funkcjonalnym pomieszczeniu. Jeśli ktoś będzie już na etapie projektowania wnętrza i bierze pod uwagę późniejszy zakup sauny, to najlepiej już wówczas zaplanować miejsce, w którym będzie się znajdować.

Ale jeżeli dom już będzie postawiony także nie powinno być problemu z jej zbudowaniem – wystarczy wygospodarować nieduży pokój lub nawet fragment łazienki, jeżeli jest odpowiednio duża. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego jej rodzaju, jeśli ma to być wersja klasyczna, to potrzebne będzie doprowadzenie prądu, za to przy saunach parowych trzeba będzie jeszcze dociągnąć wodę. Zresztą szczegółowych informacji powinien udzielić producent saun, który będzie taką zamówioną saunę projektował a następnie wykonywał i instalował.