Dawnymi czasy sól była cenna jak kosztowności. Żupy solne w dawnej Polsce zazwyczaj posiadali najzamożniejsi panowie lub sam władca. Współcześnie sól kuchenna spowszedniała. Cenniejsze stały się sole lecznicze, bardzo popularne w ośrodkach Spa i w domach.

Domowa strefa relaksu
Autor: PARA PAINTS
Źródło: PARA PAINTS

Najczęściej używana w naszym kraju sól jodobromowa to sól (przenieś mnie do źródła) bocheńska. Jej nazwa pochodzi od małopolskiej miejscowości Bochnia. Roztwory tej soli są bogate w jony wapnia, sodu, magnezu, żelaza, bromków i jodków. Stosowane są zarówno rozpuszczając w wannie ( w tym przypadku należy dodać jej około kilograma), jak i wdychając ( parę gramów na szklankę to odpowiednia ilość ).

Autor: iStockphoto.com

Sól jodobromowa jest rekomendowana w przypadku reumatyzmu, bóli stawów, wszelkich schorzeń układu kostnego i zapalenia korzonków. Sole lecznicze wspomagają pacjentów przy rehabilitacji i dochodzeniu do zdrowia, a i również czynią łatwiejszym relaks po wyczerpującym wysiłku, rozluźniając. Mało tego, wdychanie ma wspaniały wpływ na kurację schorzeń dróg oddechowych, wzmagają wykrztuszanie i zmniejszają przekrwienie błon śluzowych, tłumiąc ból. Też w dermatologii sól bocheńska jest bardzo przydatna. Docenia się ją, obok głównych leków, w leczeniu wyprysków, łuszczycy, rybiej łuski i nerwic naczyniowych.

kąpiel
Autor: SmartPR
Źródło: SmartPR

Sole lecznicze mają swoje miejsce w szpitalach, sanatoriach, domach, ośrodkach spa, klinkach odnowy biologicznej i masażu. Niezwykle uczęszczane też obecnie stały się groty solne, gdzie przez chwilę można się wyluzować pośród ożywczych brył soli. Pozwala to wszystkim poczuć się zupełnie jak na wybrzeżu i zebrać siły na nadchodzące dni.