Złoto od wieków było miarą bogactwa oraz prestiżu. Pojawia się ono w wielu legendach, bajkach i innych opowieściach, a i historycy mogliby zapewne wymienić nie mniej przykładów ilustrujących zaproponowana tezę.
Kolorowe kamienie szlachetne
Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Im trudniej znaleźć określony kruszec, tym staje się on bardziej drogocenny. A złoto nawet w dzisiejszych czasach nie jest wydobywane w wielkich ilościach. Stąd najróżniejsze rzeczy wykonane z tego kruszcu nadal mają sporą wartość.

O nadprzyrodzonej mocy kamieni szlachetnych mocno przekonani są pasjonaci wróżbiarstwa. Zresztą nie jedynie oni, ponieważ przecież któż, choćby z czystej ciekawości, nie czyta horoskopów. Już od czasów średniowiecza przypisywano kamieniom cudowne własności. Zielony oliwin ma podobno chronić człowieka przed różnymi chorobami, a bordowy jaspis koić skołatane nerwy. Aby jednak odczuć dobroczynną moc, trzeba obowiązkowo nosić kamień przy sobie, oczywiście najlepiej w formie pięknej biżuterii. Naszyjniki lub bransoletki są zresztą niezbędnym dodatkiem do modnego, tak kobiecego, jak i męskiego odzienia.

Obecnie złoto – https://e-sentiell.com/pol_m_Bizuteria-Zlota-749.html – właściwie nie jest materiałem, z którego zazwyczaj powstaje biżuteria dla kobiet. Czterdziestolatki o dużo chętniej płacą za srebrne łańcuszki czy wisiorki. Natomiast złota biżuteria jest w zasadzie zarezerwowana na wyjątkowe okazje. Małżonkowie zakładają złote obrączki, a złote medaliki są wręczane dla przykładu jako upominek z okazji komunii. Na w pierwszym akapicie już napomknęliśmy, że złoto pozostaje bardzo cennym kruszcem, stąd często z tego tytułu szukamy jego tańszych zamienników.

Biżuteria, którą dzisiaj noszą osiemnastolatki, panie w sile wieku bądź seniorki nie zawsze jest wykonana z bardziej szlachetnych kruszców. Ogromną popularnością cieszą się też imitacje – np. stal chirurgiczna z dobrym rezultatem zastępuje srebro. Z kolei kamienie takie jak jaspis czy oliwin w żadnym razie nie kosztują majątku, więc przeciętna Polka ma właściwie nieograniczony wybór. Tak naprawdę można byłoby zaryzykować hipotezę, że ładnie oprawiony kolorowy kamień prezentuje się bardziej reprezentacyjnie niż diament – w końcu jeżeli ktoś nie pracuje jako jubiler, ten na pewno nie jest w stanie odróżnić drogocennego kamienia od tanich imitacji.