Szczepienie przeciwko grypie
Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.
Wraz z poprawą warunków życia w Polsce rosną również wymagania klientów. Widoczne jest to również w sytuacjach innych od zakupów lepszych jakościowo towarów lub zwracaniu większej uwagi na jakość usług. Oczekujemy także lepszego poziomu usług oferowanych przez instytucje państwowe, w tym przede wszystkim opiekę zdrowotną. Jednak w jaki sposób ocenić jakość pracy lekarzy czy warunki w szpitalu, którego nie znamy?

Na ocenę jakości usługi oddziałuje parę czynników, z których większość jest bardzo subiektywna. Każdy trochę w inny sposób odczuwa działania drugiej osoby, posiada różne wymagania co do efektów czy przebiegu leczenia. Różnorodność w interpretacji elementów usługi jaką jest leczenie powoduje, że nie łatwo jednoznacznie ją ocenić. Przydatne są poddające się obiektywnej ocenie elementy jak wykształcenie doktora czy celność w określaniu dolegliwości i przypisywaniu leków. Idealne byłoby posiadanie zarówno wyników oceny obiektywnej jak i subiektywnych opinii pacjentów, tylko skąd je wziąć?.

Kilka lat temu najważniejszym źródłem informacji na temat poziomu opieki zdrowotnej w danym miejscu byli znajomi. Łatwo było zdobyć komentarz na przykład od babci z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci ginekolog – (http://hipokrates-olesnica.pl/ginekolog/) w Szczecinie jest najlepszym miastem, w którym warto go szukać!”.

Chcesz uzyskać świeże informacje na konkretny temat? To obejrzyj www (http://instytutboczarska.pl/magdalena-boczarska-jedynak/), zapewne dostarczy Ci ogromną ilość pozytywnych emocji oraz na długi czas zostanie w Twej głowie.

Niemniej takich opinii w najbliższym otoczeniu było mało i co gorsze nieraz okazywały się sprzeczne ze sobą.

Problem ten zmniejszył się, kiedy przy próbach znalezienia najlepszych ofert zwróciliśmy zainteresowanie w stronę Internetu. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „ ginekolog Kraków” i po chwili otrzymywaliśmy duże ilości powiązanych wyników. W tym przypadku też pojawił się istotny problem – nadwyżka informacji. Przejrzenie kolejnych stron z pojedynczymi opiniami zajęłoby mnóstwo czasu i byłoby dosyć trudne.

W myśl powiedzenia „potrzeba matką wynalazku” z czasem utworzono internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Szczecin” mamy szansę znaleźć jeden ze wspomnianych rankingów, które w przejrzystej formie prezentują średnią ocenę wielu pacjentów oraz ich osobiste opinie na temat określonego lekarza. W tych najlepszych rankingach oceny są nie tylko ogólne, ale także za poszczególne elementy tworzące wizytę czy przebieg leczenia. Opcja przeglądania między innymi zgodnie ze specjalizacją bądź lokalizacją jest też bardzo praktyczna.

Wiemy już gdzie szukać informacji na temat aktualnej jakości poszukiwanych przez nas usług (bo przecież analogiczne rankingi tworzone są nie tylko dla lekarzy). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność najlepszych wpłynie motywująco na poprawę jakości pozostałych ofert.

Więcej informacji i przykład opisanych rankingów mogą Państwo znaleźć na stronie .