Zarost na twarzy jest obecnie naprawdę popularny. Swój renesans przeżywają wąsy oraz brody, jak również zarost kilkudniowy. Golenie się nie nastręcza już większych problemów, jako że dzisiejszy mężczyzna ma do dyspozycji wiele komfortowych rozwiązań.

akcesoria do golenia
Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com

Jak w takim razie wyglądało golenie w czasie ostatnich lat? Co się zmieniło w arsenale zabiegów pielęgnacyjnych mężczyzn?
W dziewiętnastym wieku mężczyźni dosyć chętnie korzystali z usług tak zwanych golibrodów (Polecam ). W tym czasie wykorzystywane były z reguły specjalne brzytwy, które potrzebowały regularnego ostrzenia, żeby skutecznie usuwać niechciane włosy. Część mężczyzn bowiem nosiła brody oraz wąsy, część z kolei decydowała się na całkowitą rezygnację z zarostu, w szczególności w młodszym wieku. Upowszechnienie się maszynek do golenia datowane jest na początek dwudziestego wieku. Ten wynalazek mężczyźni zawdzięczają naturalnie osobie Gillette’a, którego nazwisko jest dziś kojarzone przede wszystkim z marką naprawdę wysokiej maszynek do golenia, cieszących się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki specjalnym maszynkom golarki (zobacz grzebienie do brody) stało się dużo szybsze (polecamy old bond street). Maszynka była bowiem mniejsza oraz poręczniejsza niż brzytwa, ponadto nie wymagała ostrzenia. Na twarz, zarówno przy goleniu maszynką, jak i brzytwą, nakładane było mydło, by zapewnić lepszy poślizg skórze i zredukować ryzyko zacięcia.

mężczyzna
Autor: Christina zur Nedden
Źródło: http://www.flickr.com

Dzisiaj mężczyźni mają do dyspozycji dużo bogatszy arsenał narzędzi, dalej jednak największą popularnością cieszą się tradycyjne maszynki jednorazowe, zapewniające największą higienę. Wielu panów decyduje się też na korzystanie z golarek elektrycznych, które wystarczy naładować, by działały. Golarki są wyposażone w specjalne głowice, które z łatwością dostosowują się do kształtu twarzy, wobec czego golenie jest bardziej dokładne i przyjemniejsze. Zobacz też .
Sprzedawane są także bardziej zaawansowane kosmetyki przeznaczone do golenia. Mydło zostało wyparte przez specjalnie opracowane balsamy, które zmiękczają włosy, upraszczając ich golenie i odżywiają skórę mężczyzny. Ich wachlarz jest naprawdę dosyć bogaty, dlatego każda osoba może wybrać satysfakcjonujące rozwiązanie. Tradycyjne golenie jednak od wielu lat bardzo podobny rytuał. Zmieniają się wyłącznie narzędzia.