Dzień I Komunii Świętej zbliża się szybkimi krokami i zaczynamy wpadać w panikę. Jak sprawić, żeby w pełni przeżyć to święto, uczynić go ważnym wydarzeniem rodzinnym, a jednocześnie nie dać się skusić zewnętrznemu wymiarowi tego święta i szałowi prezentów, który sprawi, że zniszczone zostanie to, co najcenniejsze – przeżycie duchowe całej rodziny.
Ubrania na pierwszą komunię
Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Warto mieć świadomość, że to to od nas zależy, jak zostanie zapamiętana Komunia przez nasze dziecko. Rozmawiajmy z nim o tym i wytłumaczmy mu sens tego wydarzenia, jego charakter duchowy. Stwórzmy listę niezastąpionych i istotnych dla nas gości – przyjęcie pierwszokomunijne to nie wesele, zaprośmy więc na nie wyłącznie najbliższą rodzinę i przyjaciół, którzy byli ważni dla naszego dziecka. Zaproszenia możemy opracować sami w programie graficznym lub przy pomocy zaprzyjaźnionego grafika. Aby było niepowtarzalne, wykorzystajmy fotografię naszego dziecka i wspólnie z nim opracujmy własny, pozbawiony schematyczności tekst.

Zadajmy sobie pytanie: czy prezenty są najistotniejsze w tym święcie? Czy laptop, iphone, quad lub play stadion sprawi, że przeżyjemy je radośniej? Podyskutujmy o tym z naszym dzieckiem, powiedzmy mu mu, że pierwsza komunia to przeżycie przede wszystkim duchowe, a nie materialne. Poprośmy rodzinę, by ograniczyła się do skromnych, ale osobistych prezentów, które będą ważną pamiątką na całe życie. Złoty łańcuszek lub medalik, piękne wydania książek, aparat fotograficzny, zegarek – to pamiątki na całe życie, które swoją emocjonalną stroną pasują do powagi tego święta. Jeśli rodzina zdecyduje się na prezenty w postaci tzw. koperty, przeznaczmy fundusze na edukację naszego dziecka, np. kurs angielskiego. Musimy jednak szczerze porozmawiać o tym z dzieckiem, by nie czuło się gorsze na giełdzie prezentów, jaka po uroczystości jest uprawiana w szkole. Nasze dziecko wbrew pozorom jest już dostatecznie dojrzałe, by to zrozumieć, a świadomie podjęta decyzja bez wątpienia ukształtuje jego charakter.

Ubiory komunijne
Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Kolejny wrażliwy temat to moda pierwszokomunijna, szczególnie sukienki na pierwszą komunię świętą Jeśli w naszej parafii dzieci nie zakładają alby, znajdźmy w Internecie firmę, która szyje stroje komunijne, lecz wybierzmy prostą i skromną sukienkę. Nie ma nic smutniejszego niż dziewczynki-bezy, będące karykaturalna kopią panien młodych.

I wreszcie przyjęcie. Unikajmy restauracji, w których posadzą nas na wspólnej sali z sześciorgiem innych rodzin, które zakłócą nam intymne spotkanie w gronie rodziny. Jeśli mamy dom, skorzystajmy z usług firmy cateringowej i wyprawmy przyjęcie w salonie, a najlepiej – przy ładnej pogodzie – w ogrodzie. Utrwalanie tego dnia na zdjęciach czy filmach zlećmy komuś z przyjaciół, a sami skupmy się na rodzinie – mamy tak niewiele okazji, by pobyć razem z naszymi bliskimi – nie zaprzepaśćmy tego!