Każdy farmaceutyk bez względu formę czy sposób jego zażywania może wyzwalać efekty uboczne. W związku z tym tak istotne jest, by farmaceutyki zażywać według całkowitych zaleceń specjalisty. Istotny jest także sam sposób przyjmowania lekarstwa, dlatego,że od niego będzie zależała skuteczność pełnej kuracji.

ubrania - płótno
Autor: Artur Nowacki
Źródło: http://www.flickr.com
ubrania - obrazek
Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Niezależnie czy dawkowany jest przykładowo rutinoscorbin czy antybiotyk w formie tabletki, lek powinien być popijany wodą. Przed początkiem kuracji należy zaznajomić się z ulotką dołączoną do pudełka. Wiele leków musi być stosowana na czczo, a to oznacza, że odmierzona ilość musi być przyjęta 12 godzin po jedzeniu. lekarstwa w pigułkach, kapsułkach np. opokan, rutinoscorbin czy maści dla przykładu tormentiol (klinij tu) czy alantan nie powinny być brane w innych ilościach niż te zalecone przez doktora, ponieważ powiększenie dawek może przyczynić się do niechcianych skutków, natomiast zmniejszenie może wywoływać nieskuteczne oddziaływanie. Podczas konsultacji lekarz powinien uzgodnić kolejność przyjmowania lekarstw, jeżeli chodzi o maści dla przykładu alantan czy tormentiol to istotne są zalecenia co do ich odpowiedniego nanoszenia.

Opokan, rutinoscorbin czy inne tabletki nie mogą być gryzione, ponieważ pokryte są specjalistyczną osłonką, której zadaniem jest zabezpieczenie żołądka. Pacjent musi zwracać dużą uwagę na odpowiednie łączenie lekarstw, ponieważ niektóre lekarstwa nie współgrają z innymi preparatami, wiążą się wzajemnie i przewód pokarmowy ich nie przyjmuje. Przy kuracji antybiotykami ważne jest zażywanie witamin, które będą blokadą dla bakterii. Lekarze polecają zbiory witamin. Przed zażyciem lekarstwa pacjent musi sprawdzić termin przydatności danej partii leku. To, że farmaceutyk jest przeterminowany sugerować może inny kolor, zmiana konsystencji czy zapach. Większość leków po otwarciu należy wyrzucić po upływie dwóch tygodni. Nigdy nie można stosować lekarstw pozostałych po dawnej chorobie. Skuteczność leków gwarantuje również odpowiedni termin ich przyjęcia np. opokan powinien być brany zaraz po pojawieniu się boleści – najlepsza okazja.