Po zimowym letargu, w człowieku budzi się naturalna potrzeba ruchu, która świetnie łączy się z postanowieniami noworocznymi. „W tym roku schudnę”, „zacznę uprawiać sport”, „rzucę fajki”, „przebiegnę maraton” – brzmi znajomo? Co innego powiedzieć, a co innego powyższe frazy zamienić w czyn. Im bliżej lata, tym nagminniej jestem bombardowany pytaniem – „jak zacząć biegać?” I wydawałoby się, że bieganie jest najprostszą formą ruchu.

Sprawdź najnowsze promocje
Autor: Stewart Chambers
Źródło: http://www.flickr.com

Bieganie to największy altruista naszych czasów. Mało wymaga, a tak dużo daje od siebie. Co na przykład? Proszę bardzo. Bieganie: przynosi pożądane rezultaty szybciej niż inne formy aktywności , nie wymaga od ciebie wcześniejszego treningu ani drogiego wyposażenia, to aktywność, którą zdołamy uprawiać dosłownie wszędzie, uwalnia hormony szczęścia, obniża ciśnienie tętnicze, to najbardziej skuteczna pigułka przeciwdepresyjna, modeluje figurę, zwiększa wydajność całego organizmu, spala tłuszcz, przynosi mnóstwo energii, przynosi poczucie, że możesz wszystko.

Jak zacząć biegać? Potrzebne są 3 rzeczy: obuwie do biegania (na przykład Adidas ZX Flux), miejsce do biegania oraz przede wszystkim ochoto. Reszta jest bezcelowa! Rzecz jasna możesz stracić kilkaset złotych w specjalistycznym sklepie dla biegaczy, zaopatrując się w modny dresik, obuwie Air Jordan Retro z najnowszej kolekcji itd. Ale po co? Najpierw schwyć bakcyla, następnie pomału zaopatruj się w profesjonalne wdzianko. Nabywając super sprzęt już na samym początku przygody z bieganiem, nie staniesz się lepszym biegaczem.

maraton
Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com

Najogromniejszy błąd to za szybko a także za dużo. Każdy z nas rozpoczynając biegać, startuje z innego poziomu wyjściowego. To znaczy dla jednego przebiegnięcie 15 minut bez żadnego przystanku nie będzie stanowiło większego kłopotu, tymczasem znajdą się osoby, jakim po kilkuset metrach truchtu serduszko podejdzie do gardła. Z początku przeplataj bieg z marszem, z wolna minimalizując czas marszu przy jednoczesnym zwiększaniu czasu biegu w butach Air Jordan Retro. Więcej nie oznacza lepiej. Pomału zwiększaj pokonywane dystanse.

Priorytetem jest identyfikacja celu, najlepiej już na samym początku. Może być to poprawienie nastroju, schudnięcie czy poprawa kondycji. Nieistotne. Mieć pojęcie gdzie się biegnie, czyli wiedzieć w jaki sposób stawiać sobie cele.