Wybór torebki niby jest prosty, jednakże to, co widzimy na ulicy świadczy o tym, iż kobiety mają z tym problem. Wytyczne są 3. Nie są nadto trudne, trudność polega tylko na tym, iż wzajemnie się przenikają. No i nad wszystkimi stoi czwarta zasada – moda. To ona każe nosić kobietom raz skórzane, luźne wory bez fasonu, natomiast zaraz potem maleńkie mydelniczki bez baczenia na okoliczności.

torebka
Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com

Reguła pierwsza to dostosowanie torebki właśnie do okoliczności. Jest nieskomplikowana, im późniejsza godzina dnia, natomiast okoliczność w wyższym stopniu formalna, tym torebeczka mniejsza. Wielka, torba ciężka zwieszająca się z ramienia pani w koktajlowej sukni zepsuje cały efekt. Na wieczorne okazje odpadają torebeczki płócienne, za to sprawdzają się włoskie torebki z cekinkami czy lakierowane – poznaj pełną ofertę.

Wytyczna następna – im dama drobniejsza jak też niższa, tym torebka też mniejsza oraz mająca mniej dekoracji. Filigranową kobietkę duża, workowata torba zwisająca z ramienia przygniata do ziemi. Nie inaczej czyni torebka nabita kolcami, z masą frędzli, dekoracyjnych zamków. Dama wysoka, w dodatku dobrze zbudowana, może sobie pozwolić na nie, ale z drugiej strony ta sama pani z maciupeńką torebeczką też nie będzie wyglądać dobrze. Panie niewysokie muszą wybierać raczej kwadratowe ewentualnie lekko wydłużone torebki włoskie, układające się lekko blisko sylwetki. Zawsze doda nam masy torebka mocno odstająca od ciała, np. typu kuferek lub bardzo duża a także sztywna, w dodatku wypełniona mnogością zbędnych rzeczy.

torba męska
Autor: Peter McConnochie
Źródło: http://www.flickr.com
Reguła ostatnia mówi o doborze torebeczki do stylu jak też koloru stroju. Ta zasada rozluźniła się troszeczkę. Sporo pań nosi miejskie plecaczki w miejsce torebeczki, torebeczki sportowe lub przeciwnie – błyszczące złotem w biały dzień. Bo taka moda akurat istnieje. Całkowita zmiana tyczy się doboru kolorystycznego. Dzisiaj torebka nie musi być identyczna z obuwiem czy kapeluszem. Torebka czarna albo w kolorze skóry zupełnie niczym się nie powinna przejmować, ponieważ pasuje na ogół za każdym razem. Ale torebka wyszukana, ogromnie kolorowa bądź wzorzysta, znakomicie stylistycznie dobrana, potrafi przydać ubiorowi nowej jakości.
Poniektóre z tych reguł można stosować także jeśli idzie o torby męskie.