Bycie artystą teatralnym to ciężki kawałek chleba. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z owym zawodem, wie że wymaga on mnóstwo od człowieka. W głównej mierze czasu, tony czasu, który trzeba poświęcić na uczenie się kwestii.
Outlet
Autor: Gavin Craigie
Źródło: http://www.flickr.com

szycie ubrań
Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com

Zaś za sceną jest jeszcze więcej roboty. Zerknijmy za scenę.

zlecę szycie
Autor: Ha pegg
Źródło: http://www.flickr.com

Za wszystkimi artystami teatralnymi stoi ogromna ilość statystów, jacy dbają o dobrą prezencję artystów. Makijażyści dbają o to by twarze się nie świeciły, lub mają więcej pracy, kiedy aktor odgrywa rolę, która potrzebuje długotrwałej charakteryzacji. Czasami odpowiednie ucharakteryzowanie trwa pół dnia. Sami rozumiecie, iż to mnóstwo wymagająca od aktora oraz od makijażystów praca. Lecz najbardziej pracochłonne jest szycie ubrań, w jakie czasem zaangażowanych jest kilkudziesięciu ludzi. Uszycie jednego stroju może trwać kilka tygodni. Niektóre kostiumy wymagają sprowadzenia rzadkich materiałów, jak chociażby futer lub jedwabiu. By się dowiedzieć ile trwa produkcja całego stroju postanowiłem, iż zlecę szycie przebrania Gandalfa. Okazało się, że koszt stworzenia takowego stroju kosztuje ogromną kwotę dwóch tysięcy złotych. Jak widać wyszywanie przebrań dla aktorów teatralnych wymaga od pracownika bardzo wiele. Przede wszystkim precyzji, gdyż ilości materiału są skończone, z tego powodu pracownik nie ma możliwości się mylić. Niektóre kostiumy wymagają połączenia przykładowo bardzo grubej skóry z lnianą tkaniną jaka jest również ciężki w obróbce. Wtedy do szycia przystępuje nawet pięciu pracowników, jacy najpierw zmiękczają skórę, aby następnie grubą igłą do szycia złączyć przy pomocy żyłki na ryby oba materiały. Nie dosyć, iż zawód artysty teatralnego jest trudny to za jego plecami stoi mnóstwo innych pracowników, jacy dbają o jego właściwy wygląd w czasie spektaklu.

Nic zaskakującego teraz, że bilety na nowe spektakle są drogie, gdy już to wszystko wiecie. To co widzimy na scenie to wyłącznie czubek góry lodowej.