Wielu z nas projektuje w te wakacje relaksować się w południowym regionie Polski. Jednak częstokroć turyści nie zdają sobie sprawy, jak istotne jest odpowiednie przygotowanie do wypoczynku w górach. Odziewanie się na górską wyprawę tak, jak na plażę może mieć bardzo poważne następstwa dla naszego zdrowia, a wręcz życia!

Właściwe obuwie to podstawa. Wszelkiego typu mokasyny, sandałki, a nawet tenisówki albo adidasy przydają się na przechadzkę po Krupówkach, ale nie na górzyste szlaki! Niestety w sezonie na bardzo wielu trasach (częstokroć tych trudnych, w Tatrach) możemy zaobserwować cały asortyment sklepu obuwniczego. A z przyczyny owej beztroski turystów GOPR corocznie notuje coraz to większą ilość wypadków. (Wskazane jest również pamiętać, iż w niektórych krajach, dla przykładu na Słowacji, za akcję ratowniczą trzeba zapłacić!) Naturalnie na wędrówki najlepsze oraz najbezpieczniejsze będą nieprzemakalne buty trekkingowe powyżej kostki oraz z profilowaną podeszwą.

górski krajobraz
Autor: www.szklarskaporeba.pl
Źródło: www.szklarskaporeba.pl

Praktycznie każdy sklep górski ma w ofercie takie buciki . Zapewnią nam przede wszystkim bezpieczeństwo, nawet w najogromniejszy skwar możemy poślizgnąć się na omszałej kłodzie. W butach trekkingowych nie musimy również bać się deszczu. Niestety odpowiednie buciki do górskich wędrówek to koszt paruset złotych. Jeżeli przerasta to możliwości naszej kieszeni, zabierzmy przynajmniej obuwie z profilowaną podeszwą, jakie zagwarantuje nam lepszą przyczepność. Lepiej wtenczas zrezygnować z trudniejszych marszrut i dobierać łatwiejsze szlaki, przebiegające dolinami. Do butów winniśmy obowiązkowo przyodziać dobre, bawełniane skarpetki. Jeżeli wybieramy się na dłuższą eskapadę, to nawet 2 pary (grubsze zakładamy na cieńsze) – usztywnią stopę i zabezpieczą ją przed otarciami.

Osłona przed słońcem. W górach może nam bardzo dokuczyć słoneczko. Nie można zapominać o ochronie głowy (obowiązkowo u dzieci) chustką bądź kapeluszem. Łatwiej tutaj również o poparzenia z powodu rzadszego powietrza (wyjątkowo w wyższych partiach). Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem parę razy dziennie. Przydadzą się również należyte przeciwsłoneczne – przetestuj opticalove.com/pl/przeciwsloneczne/rodzaj – wzroków (zobacz okulary gdynia).

buty, góry
Autor: nie
Źródło: pixabay.com
Rzecz jasna szlak turystyczny to nie rewia mody – ubierając się na wycieczkę winniśmy kierować się głównie wygodą. Odzienia wybierzmy lekkie (jeans odpada, jest zbyt sztywny), przewiewne jak też praktyczne. Dobrze jest zabrać rezerwową koszulkę na zmianę. Najlepsze są koszulki typu T-shirt – krótki rękaw ochrania ramiona przed promieniami słońca jak też chroni je przed otarciami od szelek plecaka. Kobiety winny zrezygnować ze spódniczek na rzecz krótkich szortów (najodpowiedniej do kolan). Idealne będą takie z dopinanymi nogawkami bądź podwijane – nadzwyczaj przydatne, jeżeli zrobi się chłodno czy szlak jest sporadycznie uczęszczany oraz zarośnięty pokrzywami.

W sklepie Camp zakupimy także polar oraz kurtkę przeciwdeszczową- zobacz pełną ofertę.