Skóra jest bardzo istotna częścią ciała człowieka. Jako warstwa wierzchnia musi zadanie osłaniać i chronić narządy wewnętrzne oraz kości. Jest również przez to warstwą widzialną dla innych, nie w każdym przypadku zasłoniętą przez ubranie. Na przykład skóra twarzy potrzebuje jak najlepszej pielęgnacji z wielu przyczyn. Jest ona cały czas odsłonięta, przez co jest stale narażona na działanie różnych czynników, również tych wiążących się z klimatem i temperaturą. Poza tym twarz jest pewnego rodzaju wizytówką człowieka, istotne jest więc, by była możliwie w dobrym stanie.

dziewczyna
Autor: Lies Thru a Lens 
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele osób nie docenia obowiązku dbania o skórę, co może mieć bardzo negatywne skutki w późniejszych latach. Tego rodzaju postawę można zauważyć od razu na twarzy ludzi starszych. Sposób starzenia się skóry uzależniona jest bowiem nie tylko od genów, ale również od dbania o skórę w ciągu życia. Ślad na skórze zostawiają różne doświadczenia takie jak trądzik młodzieńczy, blizny i wiele innych.

Rodzaje skóry
Właściwie można powiedzieć, że ilu żyje osób, tyle jest typów skóry. Każdy człowiek ma inne wymagania jeżeli chodzi o cerę. Rozbieżności te wynikają między innymi ze stylu życia, jaki się prowadzi. Wiele osób nie docenia przykładowo wpływu, które na wygląd skóry wywierają przyjmowane pokarmy. Na przykład pielęgnacja cery suchej wymaga jedzenia konkretnych pokarmów. Natomiast w przypadku cery ze skłonnością do trądziku konkretne produkty są niepolecane. Zaliczają się do nich na przykład rzeczy takie jak czekolada, ketchup i wszelkie ostre potrawy. Jedzenie tego rodzaju pokarmów może jeszcze pogorszyć stan skóry (sprawdź).

Środki kosmetyczne
Do pielęgnacji problematycznej cery konieczne są także specjalne kosmetyki. Wiele osób aktualnie ma skłonności do uczuleń, które objawiają się między innymi zmianami skórnymi. Nowoczesne środki kosmetyczne na szczęście są nierzadko przystosowane dla takich osób, ponieważ nie zawierają syntetycznych barwników i innych środków mogących powodować alergię. Pielęgnacja cery wrażliwej jest zadaniem nieco trudnym, lecz we współczesnej rzeczywistości zupełnie możliwym – . Trzeba jednak wdrożyć właściwy tryb życia i odżywiania się, jak również nierzadko zainwestować w specjalne, delikatne kosmetyki, dopasowane do poszczególnych rodzajów skóry – więcej na