Dokuczliwy trądzik jest wyjątkowo uporczywym problemem. Nie tylko wpędza w kompleksy nastolatki, ale też wywołuje szpecące blizny. Jak możemy się pozbyć tego problemu już na zawsze? Leczenie trądziku to długotrwały proces, ale szczęśliwie nie misja skazana na niepowodzenie. Lepiej jednak nie eksperymentować na skórze, a niezwłocznie udać się z wizytą do dermatologa.

wejdź tutaj
Autor: Boudewijn Berends
Źródło: http://www.flickr.com
Wbrew obiegowej opinii trądzik spotyka nie tylko młode osoby. Coraz więcej dorosłych osób skarży się na tę chorobę. Potyczka z trądzikiem jest w tym wypadku o tyle trudna, że nie znamy jego powodu. Lekarze przekonują, że powodem mogą być predyspozycje genetyczne, chroniczny stres albo zażywanie niektórych lekarstw. Jeśli zauważymy na swojej skórze początkowe symptomy trądziku, nie możemy zwlekać z wizytą u dermatologa.

Późniejsze zaczynanie leczenia może spowodować nieestetyczne blizny. Wczesna forma trądziku charakteryzuje się wysypem białym plam na twarzy, dekolcie oraz ramionach. Wypukłe czerwone grudki lub ropne guzki to już zaawansowany etap choroby. Leczenie trądziku to proces, który wymaga dużych pokładów cierpliwości, bo efekty pojawią się dopiero po paru miesiącach. Zależnie od etapu choroby, dermatolog może zapisać nakładanie maści albo kremów z zestawem witamin ewentualnie antybiotyki stosowane doustnie.

Farmakologiczne leczenie trądziku może wesprzeć też zestaw zabiegów, np. specjalne pilingi. Co bardzo ważne, zmian skórnych nie możemy wyciskać! Mogłoby to sprowokować pojawienie się nowych krostek albo szpecących blizn. Co jednak zrobić, kiedy już wystąpią? Najskuteczniejszą metodą ich likwidacji jest resurfacing.

Opiera się na na laserowym wygładzeniu skóry twarzy przez likwidację blizn potrądzikowych i zabiegach chirurgicznych. Resurfacing to również znakomity zabieg odmładzający dla skóry – usuwa zmarszczki, plamki i niweluje problem nieestetycznej obwisłej skóry. Po zabiegu pacjent musi spędzić parę dni w domu, ale otrzymany efekt jest zadowalający. Skóra jest jędrna i wygładzona, znikają brzydkie blizny. Resurfacing przeprowadzany jest w licznych polskich klinikach chirurgii plastycznej.