Za jedną z najbardziej typowych cech młodości jest uważana naturalna potrzeba odznaczania się na tle innych osób. Dorastający ludzie chcą odciąć się od lat dziecięcych i zademonstrować swoją odmienność.

Biżuteria na letnie festiwale
Autor: Diva
Źródło: Diva
kolczyki dla chłopców
Autor: 紫雪灵儿
Źródło: http://www.flickr.com
W okresie tym nastolatkowie chętnie sięgają po wyraziste ubrania w krzykliwych kolorach.
Niesamowicie istotnym elementem poszukiwań własnego stylu jest biżuteria. Dobrze dobrane i ciekawe ozdoby są w stanie przemienić każdy, nawet najzwyklejszy strój w oryginalną stylizację. Poprzez charakterystyczną biżuterię młodzi często manifestują także swoją przynależność do określonych subkultur. Biżuteria dla młodzieży stanowi dziś ogromną część rynku jubilerskiego, a jej producenci współzawodniczą ze sobą w wymyślaniu wyjątkowych modeli. Inspirację dla projektantów często stanowią bohaterowie popkultury, motywy zaczerpnięte ze znanych bajek lub też wzory typowe dla wspomnianych wcześniej subkultur.

Wbrew pozorom biżuteria nie jest domeną wyłącznie kobiet. Mężczyźni równie chętnie noszą bransoletki, wisiorki czy sygnety, i nie inaczej rzecz się ma z chłopcami – kolczyki dla chłopców. W ofercie firm produkujących biżuterię znajdziemy szeroką gamę ozdób dla młodszych i starszych mężczyzn. Wybierać możemy spośród subtelnych elementów oraz wyrazistych dodatków, które skutecznie potrafią przykuć spojrzenia. Sporą popularność zyskały kolczyki dla chłopców, które dzisiaj produkuje się głównie ze srebra i stali chirurgicznej.