Niestety, nie żyjemy w klimacie tropikalnym lub chociaż na zachodnich, czy południowych krańcach Europy. Niestety,zima u nas jak najbardziej występuje i musimy, jako co roku schować krótkie spodenki do szafy, a w zamian wyciągnąć ciężkie zimowe sprzęty. Kurtki, czapki i rękawiczki. Skupimy się na tych ostatnich.

zima
Autor: Husqvarna
Źródło: Husqvarna
Rękawiczki jakie są każdy widzi. Głównie mają chronić palce, mają nas ochronić przed mrozem, mają też pasować do reszty garderoby. No właśnie, rękawiczki (więcej tutaj) to nie jest taka prosta sprawa, chociaż dla dziewięćdziesięciu procent mężczyzn na pewno nie stanowi ta kwestia problemu. Ale kwestia jest następująca, zależnie od tego, jakie rękawiczki wybierzemy zależy bardzo wiele. Mamy do wyboru: mitenki w różnych kolorach czy męskie i damskie rękawiczki pięciopalczaste.

Mitenki to świetny wybór dla osób, które bardziej się boją tego, że nie będą modne, niż tego, że sobie ręce odmrożą. Są to rękawiczki bez palców, właściwie to zakrywają palce tylko do połowy. Już od osiemnastego stulecia mitenki służyły jako dodatek do eleganckiego stroju, także dzisiaj pasują bardziej jako wzbogacenie swojego wyglądu niż ochronę na czynniki atmosferyczne. Najlepiej je nosić, kiedy nie jest jeszcze bardzo zimno, w czasie, kiedy temperatura co prawda zbliża się w okolice zera, ale nie spada jeszcze za nisko. Możemy być wtedy pewni, że nasze palce nie będą mocno cierpieć, za to będzie mieli fajny dodatek.

czapka
Autor: Ben Babcock
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy zaś temperatury spadną musimy ubrać już długie rękawiczki. Ten najczęstszy rodzaj rękawiczek ochroni nas przed zimnem, ale także wpasuje się do naszego wyglądu. Dużo jest ciekawych rodzajów, które nie służą tylko do ochrony przed zimą, lecz także wykonane sa z najlepszych materiałów, żeby wyglądały ładnie i służyły na lata.

Długie rękawiczki to także jednak rękawiczki jednopalczaste (czyli zakrywające wszystkie palce) oraz rękawiczki pięciopalczaste (każdy palce osobno). Te drugie są częściej przez ludzi wybierane, choć jednopalczaste są często cieplejsze. Oczywiście, w zależności z czego są wykonane warto wiedzieć, że każdy z naszych palców z osobna jest narażony na większe zimno niż razem wszystkie palce, jak w rękawiczce jednopalczastej, ogrzewają się nawzajem.