To właśnie ciało ślimaka wytwarza śluz, w jakim zawarte są substancje regenerujące różne komórki ciała. Analogicznie naukowcy zaczęli myśleć o regeneracji ludzkiej skóry: jeśli śluz ma wpływ na rekonstrukcję tkanek ślimaka to czemu nie miałby wpłynąć dobrze na ludzką skórę? Zrobiono szereg badań jakie udowodniły stymulujące na ludzkie fibroblasty działanie tej substancji.

Badacze rozmyślali o regeneracji ludzkiej skóry, bo jeśli środek ma wpływ na odbudowywanie tkanek ślimaka, to czemu nie mógłby podziałać na ludzką skórę? Przeprowadzono liczne badania, które udowodniły te przypuszczenia, w ten sposób stworzono krem ze śluzu ślimaka, jaki jest dzisiaj bardzo często używany do pielęgnowania ciała. Od tego momentu liczne koncerny kosmetyczne korzystają z tego wspaniałego, naturalnego surowca do produkcji różnych kosmetyków, wspomnianego wcześniej kremu, ale nie tylko.

krem
Autor: Thalac
Źródło: Thalac

Powstający tak kolagen wypełnia zmarszczki i blizny, a przy tym regeneruje skórę, pomagając w walce z trądzikiem jak również przebarwieniami. Regularne nanoszenie tego środka pozwala przywrócić wcześniejszą elastyczność jak również gładkość skóry. Krem ten znajduje zastosowanie tym bardziej w sytuacji, jeżeli inne preparaty okazały się nieskuteczne, nie dały pożądanych rezultatów. A w jaki sposób to się zaczęło? Ślady najstarszych zastosowań leczenia problemów naskórka za pomocą śluzu ślimaka możemy odnaleźć już u Hipokratesa, ale też u Indian, którzy zamieszkiwali niegdyś Araucanię, czyli obecny teren południowego Chile. Badania naukowców nad właściwościami śluzu ślimaka zaczęto w dziewiętnastym wieli, ale dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku zaczęto używać śluz, jako składnik preparatów kosmetycznych.

Dziś ten wspaniały składnik możemy spotkać w wielu preparatach kosmetycznych, jak balsamy do ciała czy żel do mycia twarzy – dane. Należy również wiedzieć, że sama nazwa specyfika, to znaczy ekstrakt ze śluzu ślimaka, wzbudza sporo kontrowersji, natomiast przez wzgląd na swoją skuteczność oraz niezwykłość działania znajduje wciąż większe zastosowanie w branży kosmetycznej. Aby natomiast uzyskać taki specyfik potrzeba wiele czasu. Ekstrakt natomiast to produkt czysto farmaceutyczny, to znaczy jest objęty ciągłą kontrolą.