Thierry Mugler to francuski projektant mody i dodatkowo fotograf urodzony w 1948 roku. Jego imię i nazwisko stanowią znaną w historii mody markę, jako że założył on o tej nazwie działalność zajmującą się modą i zapachami tak samo dla kobiet jak i dla panów.

Na pokazie mody
Autor: CHRISTOPHER MACSURAK
Źródło: http://www.flickr.com
Już jako młodzieniec, bo w wieku dwudziestu czterech lat, Thierry Mugler rozpoczął jeździć po świecie poprzez co opuścił swoje rodzinne miasto, którym był Strasburg. Wkrótce po tym osiadł na więcej czasu w Paryżu. Rozpoczął projektować odzież dla paryskiego sklepu o mianie „Gudule”, co było dla młodej osoby niezwykłym postępowaniem i także rzadko spotykanym wydarzeniem. Prędko również odkryto jego talent. Po nabyciu w wyszczególnionym butiku doświadczeniu począł starać się o zwyciężenie posady na wyższym stanowisku.

Poskutkowało to tym, że mając dwadzieścia sześć lat Thierry Mugler pracował dla wielu większych domów mody. Zwiedzał przy tym świat, albowiem wędrował między Francją, Mediolanem, Londynem a Barceloną – czyli miejscowościami, w jakich niezmiernie liczyła się moda jak również wyczucie stylu. Po kilku latach , bo w 1973 roku Mugler utworzył swoją pierwszą indywidualną kolekcję o nazwie „Café de Paris”. W 1976 roku zademonstrował swoje prace w Tokio, na wydarzeniu zorganizowanym za sprawą Shiseido. Było to dla niego sensacyjne wydarzenie w życiu. Zdobył niebywały sukces. W 1978 roku otworzył swój pierwotny butik w Paryżu „Place des Victoires”.

Perfumy Alien Thierry Mugler
Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com

W tym też czasie, Thierry Mugler począł projektowanie kolekcji dla panów. Ta kolekcja obejmowała nowomodny styl, co było nadzwyczaj nowatorskim wyjściem, nie było definitywnie pewne , czy będzie to pochwalone przez klientów. Zadbane, drobiazgowe cięcie, wysoko rozpoznawalna budowa ciała, dynamiczna i drobna, wystające łopatki – to ślady rozpoznawcze tej oczywiście kolekcji. Thierry Mugler w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku pozostał internacjonalnej sławy projektantem mody, jego kolekcje uzyskały sukces komercyjny. Na propozycję Chambre Syndicale de la Haute Couture, sfinalizował swoją pierwszą kolekcję haute couture w 1992 roku.

Na wybiegu kolekcje Thierrego Muglera przedstawiały modelki globalnego formatu, m.in.: Carmen Dell’Orefice, Eva Herzigova, Nadja Auermann, Irina Pantaeva, Karen Mulder, Elle Macpherson a także Polki: Agnieszka Martyna, Lilianna Guderska i Ewa Witkowska. Choć firma Thierry Mugler frapowała się kreowaniem kreacji Haute Couture, jak i prêt-à-porter, to dzisiaj znana jest przede wszystkim z perfum i to jest dzisiaj jej główny towar sprzedażowy.