Obecnie istnieje mnóstwo możliwości, aby poprawić niedoskonałości naszego wyglądu. Medycyna estetyczna rozwija się niezwykle szybkim tempem i proponuje nam ogromną ilość różnych zabiegów umożliwiających poprawienie stanu skóry, usunąć wszelkiego rodzaju defekty oraz zmienić to i owo. Zabiegi te są raczej drogie, ale nie mają zwykle niebotycznych cen i można sobie na nie pozwolić.

Najczęściej wybieranym zabiegiem jest fotodepilacja. Z wykorzystaniem fal świetlnych właściwie dobranej długości dokonuje się zniszczenia cebulki włosów, zatem zabieg taki pozwala uzyskać trwały rezultat. Im ciemniejsze i grubsze włosy tym łatwiej, ale dzisiejszy postęp technologiczny i nowoczesne sprzęty pozwalają zrpbć tego rodzaju zabieg także na cienkich i jaśniejszych włosach. Orientacyjna cena pojedynczego zabiegu to około 100 złotych. Zazwyczaj robi się go pod pachami, na nogach, usuwa się też wąsiki, a mężczyźni zwykle decydują się usunąć tym sposobem bujne owłosienie z pleców. W czasie zabiegu czujemy pewien dyskomfort, osoby bardziej wrażliwe mogą odczuwać ból, lecz przy takim zabiegu możemy skorzystać z kremu znieczulającego i lodowych okładów. Fotodepilację trzeba powtórzyć kilkukrotnie żeby włosy nie odrosły.

Równie często przeprowadzanym u pań zabiegiem jest mikrodermabrazja (spójrz na to). To mechaniczne złuszczenie naskórka, pobudzające komórki do działania i poprawiające wygląd skóry. Czasami nawet po przeprowadzeniu mikrodermabrazji znikają niewielkie zmarszczki, ale głównym jego celem jest nadanie skórze świeżego wyglądu, usunięcie niewielkich przebarwień i zmian. Ostatnimi czasy zabiegi te coraz częściej wykonuje się z użyciem lasera. Dzięki niemu dotrzeć udaje się do głębszych warstw skóry, cała procedura trwa krócej i skóra szybciej się goi. Trzeba bardzo uważać przez kilka dni, nie wolno wystawiać skóry na słońce. Dobrze jest przez kilka dni unikać słońca, stosować nawilżające kremy z wysokimi filtrami, bo inaczej grożą nam przebarwienia i cały rezultat zabiegu na nic.

wellderm - logo
Autor: Wellderm
Źródło: Wellderm

Inny często przeprowadzany zabieg to zamykanie naczynek. Niewielkie poszerzone naczynka da się zamknąć przy pomocy lasera, większe przy użyciu odpowiednich preparatów leczniczych – to tak zwana skleroterapia. Efektem zabiegu jest skurczenie naczynek i spowodowanie ich zniknięcia, przez co znikają ze skóry szpecące czerwone czy fioletowe linie.

Problemem dla wielu pacjentów są tez blizny. Usuwanie blizn to zabieg odrobinę bardziej skomplikowany, ale również można go przeprowadzić przy użyciu lasera. Dopiero przy dużych zmianach wykonuje się go chirurgicznie. Jakiego typu leczenie będzie dla nas najlepsze – o tym zawsze decyduje specjalista po rozmowie i uważnym obejrzeniu zmiany. Dermatologia estetyczna to nie tylko zabiegi umożliwiające pozbywanie się defektów. Można także dla przykładu poprawić wygląd powiek, wypełnić zmarszczki czy wykonać powiększanie ust (sprawdź tutaj). Zabieg trwa chwilę, efekt trzyma się stosunkowo długo – czasem nawet półtora roku – to jest zależne od wykorzystanych wypełniaczy a także od naszego organizmu. Nie da się określić tego dokładnie.

Zabiegi medycyny kosmetycznej pozwalają nie tylko na poprawę wyglądu. Zazwyczaj dzięki małej zmianie nabieramy pewności siebie, nasza samoocena rośnie i o wiele lepiej się czujemy. Jeżeli znajdziemy wysokiej klasy klinikę nic nam nie grozi.