Moda to bardzo intrygująca dziedzina… nie do końca wiemy czego, ale po części: świata sztuki, kawał świata show biznesu, oraz po prostu przemysłu. Modzie podporządkowuje się dużo ludzi, choć nie wszyscy mają choć cień pojęcia, o co w tym zagadnieniu gra się toczy.

Ale zacznijmy na nowo. Moda to jakiś nurt, który pochodzi trochę z tego, co bieżąco podoba się ludziom: tkaniny białe, czarne; czy kobiety wolą w konkretnym czasie w roku ubierać się w sukienki czy spodnie. A przy tym wiele podają autorzy mody, którzy mają mnóstwo do powiedzenia w tej kwestii, choć z perspektywy laika dowolny pokaz mody ogranicza się do zaprezentowania zbioru dziwactw, których żaden człowiek przy zdrowych zmysłach nigdy nie nałoży do wyjścia na ulicę.

Gust ludzi i projektantów miesza się i przeplata, a ostatecznie nadaje pewien rytm temu wszystkiemu i wyznacza jakieś wzorce. Z tego powodu, kiedy któryś szanowany w branży mody znawca powie, że kobiecość latem znacznie skuteczniej podkreślą spódniczki mini niż kiecki i spodnie, może się trafić, że kobiety poczną je nosić, takie miniówki zaczną być cenione i nastanie taka właśnie moda.

Mimo to nie można sądzić, że ludzie, którzy chcieliby prezentować się dobrze i nie wyróżniać się z reszty, choć chcą poddawać się takim nurtom, poczną się nią żywo zajmować i na bieżąco podglądać wszystkie aktualne poczynania projektantów mody, celebrytów i innych ludzi, którzy tworzą jakieś wzorce w ubiorach na dany sezon. Z pomocą takim ludziom nadciągają sklepy, które mogą wydawać się krokiem na łatwiznę, bo przynoszą wszystko na tacy, choć jakże pomocne, niedrogie, przydatne i eleganckie… Do firm, jakie oferują ciekawe, eleganckie i z pewnością modne ciuchy, można wliczyć takie nazwy jak Zara, H&M, Reserved, C&A i wiele pozostałych. Szczególnie łatwo zobaczyć ubrania Zara czy reszty marek zwłaszcza w galeriach handlowych, jakich dużo jest w dużych polskich miastach. Jeszcze raz: choć zdaje się to najprostszym z dostępnych rozwiązań i w opinii fachowców jest to niezbyt właściwe podejście do problemu mody i kreowania własnego wizerunku, ubieranie się w sklepach Zara i pozostałych jest proste, niezbyt kosztowne, pozwala nie wyróżniać się z tłumu niewłaściwymi strojami i zachować nieco swojego osobistego wizerunku.