Ubrania stylizowane na militarne cieszą się w Polsce dużą popularnością. Mundury, bojówki moro i militarne buty kojarzą się z demobilem, ale obecnie na rynku można znaleźć zróżnicowaną ofertę wysokiej jakości ubiorów dla miłośników militariów. Takie ubiory poza obiektami wojskowymi często spotyka się na rozgrywkach w paintball lub wśród miłośników tzw. ASG, czyli replik pistoletów na plastikowe naboje. Z części elementów wykorzystywanych w militariach często korzystają także posiadacze motocykli.

Wiadome jest między innymi, że rękawice taktyczne marki Mechanix doskonale sprawdzają się w roli rękawic ochronnych do jazdy na motocyklu.

Skąd taki trend?

kompas
Źródło: http://www.sport-shop.pl/

Ubiory wojskowe powinny być z pewnością komfortowe i praktyczne. Związana jest z tym praktyczność ubiorów – duża liczba kieszeni i schowków (co sprawia że wojskowe kamizelki są bardzo popularne wśród miłośników wędkarstwa i ich wytrzymałość na uszkodzenia o charakterze mechanicznym.

Tego typu podejście do tworzenia produktu czyni go uniwersalnym i pomocnym również w zastosowaniach, do których nie był przeznaczony. Dużo grup społecznych niezwiązanych z wojskowością upodobało sobie dzięki temu ubrania tego rodzaju. Sporą zaletą dla hobbystów jest także cena. Jeśli ubiory dostępne w sklepach z militariami są za drogie, zawsze można skorzystać z demobilu, gdzie ubrania mogą być nabyte za ułamek ich rzeczywistej ceny.

Odzież dla żołnierzy

Producenci ubrań spostrzegli wzrastający trend na militaria i przewidzieli tam niezły interes. Potencjalny klient może więc dziś kupić ubranie w rozmaite formy moro, nieużywane przez żadną z armii na świecie, buty oficerki wzorowane na wojskowych czy rozmaite akcesoria jak np. chusty arafatki.

Co więcej, firmy odzieżowe niezwiązane z wojskowością również zaczęły oferować tego typu produkty w swoich placówkach. Te firmy poszły jednak o krok dalej i oferują ubiory wzorowane na tych militarnych, jednak nie mające ich walorów praktycznych.

Militarna moda zawitała także na wybiegach w wielu ośrodkach słynących z ustalania nowych trendów. Twórcy mody zafascynowani wojskowością stworzyli nawet cały zbiór damskich ubrań, zainspirowanych wzorem