Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o własne zęby. W końcu mamy je tylko jedne na całe życie, muszą nam więc one wystarczyć na kilkadziesiąt lat. Mimo tego często lekceważymy ich stan, nie zastanawiamy się nad tym, by właściwie o nie zadbać, a potem tego żałujemy. A przecież to nic trudnego, trzeba jedynie odrobinę systematyczności.

Stomatolog jest lekarzem, jakiego część z nas zwyczajnie się boi. O ile nie niepokoimy się wizytą u internisty, endokrynologa czy u gastrologa – to u stomatologa (zobacz http://stomatologiacichon.pl/stomatologia-estetyczna/) wielokrotnie już tak. Z tego względu wiele osób umie nawet przez długi czas nie chodzić na przeglądy, nie wspominając już nawet o leczeniu. A to nieodpowiednie. W końcu trudności z uzębieniem same na pewno się nie rozwikłają. Nawet jeżeli zlekceważymy je raz lub drugi, to po pewnym czasie na pewno będziemy musieli się za nie wziąć, gdyż wrócą do nas z większą siłą. Prędzej czy później ból zębów będzie na tyle ostry, iż pokonamy lęk oraz pójdziemy wreszcie do dentysty.

wizyta u dentysty
Autor: Sam Pullara
Źródło: http://www.flickr.com

Tylko że wówczas zwykłe borowanie może już nie wystarczyć oraz wymagane będzie leczenie kanałowe albo nawet usunięcie chorego zęba. O wiele korzystniej dla nas zatem przełamać się i rozwiązać problem znacznie wcześniej. W szczególności, że dzisiaj dentyści (Centrum Stomatologiczne – http://plock.centrumdemed.pl/) mają już inne metody niż jeszcze kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Leczenie zębów jest w aktualnych czasach mniej bolesne oraz sprawniejsze. Także przy niewielkich zbiegach można liczyć na znieczulenie czy na nowoczesne wypełnienia np. licówki porcelanowe. Wszystko to w zabieganiu o jak największy komfort pacjenta.

Powiązane artykuły:

Najkorzystniej jednak postępować tak, żeby wizyty u stomatologa były potrzebne jak najrzadziej. Musimy w takim razie nie zapominać o swoich zębach każdego dnia, a nie dopiero wówczas, gdy już nas zaczną boleć. W końcu to tak naprawdę jedynie kilkanaście minut dziennie. Powinniśmy pamiętać o myciu ich dwa razy w przeciągu dnia (a najlepiej po każdym posiłku) oraz o nitkowaniu. Poza tym niebywale ważne jest, by odpowiednio się żywić. Wprowadźmy do naszej diety jak największą ilość wapnia, unikajmy natomiast słodyczy i napojów gazowanych. A wtedy również stomatolog nie będzie nam się wydawał tak przerażający jak dotychczas.