Niezbędnymi elementami garderoby wkładanymi nie tylko zimą są bez wątpienia dodatki takie jak szale, szaliki, chustki, apaszki, bandany czy kominy.

bandana
Źródło: Stanteks
Bandany były dawnymi czasy noszone przez francuskich robotników. Rozpowszechnił je Wiktor Hugo autor „Nędzników” (dla tych którzy w zabieganiu zapomnieli autora jednej z najwybitniejszych opowieści francuskiego Naturalizmu). Jednym z głównych bohaterów tejże pozycji był paryski łobuz Gawrosz. Stąd – pewnie przez liczne adaptacje filmowe (od 1909 do 2012 aż 32) stały się one bardzo powszechnie używane.

Bandany wkładają w tej chwili nawet małe dzieci. Mamy oraz opiekunki ubierają swych Jasiów czy Mareczków w dżinsy, bluzy, a pod brodą zawiązują im tradycyjną czarną bandanę lub też nowoczesne barwne chusty często w dość jaskrawych jak na chłopięcą modę barwach. Ostatnio powszechnie używane zostały także uniwersalne szale. Nie ma tu znaczenia w jakim wieku jest urwis – może jeszcze nie chodzić – a na wzór starszego brata nosi bandanę. Do dyspozycji matki, opiekunki mają ogromną ilość wzorów. Mogą kupić nie tylko bandany wielokolorowe ale również z nadrukami dość często przedstawiającymi postacie z ulubionych filmów animowanych na przykład „Pingwiny z Madagaskaru” czy z „Kubusia Puchatka”.

szal
Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu

Nie tyko mali chłopcy wkładają bandany ale i ich troszkę grzeczniejsze koleżanki, które w ten sposób chcą się upodobnić do swoich modnych matek. Porównaj oryginalne bandany. W tym dziale dziecięcych strojów można znaleźć pełne odwzorowanie „dorosłych” trendów, tak więc są to również wzory czerpane z kultury ludowej.

Oczywiście także dorośli decydują się na ten rodzaj garderoby, zazwyczaj wiosną. Wśród dorosłych podobnie jak u maluchów wiek ani płeć nie mają większego znaczenia. Mężczyźnie najbardziej pasuje bandana w zestawieniu ze skórzaną kataną, dopasowanych dżinsach no i rzecz jasna motoru (najlepiej pasowałby Harley-Davidson i to w kolorze ciemnozielonym).

Można też ujrzeć bandanę w stylizacji męskiej nieco mniej rockowej. Pan lubiący zabawy spokojniejsze niż jazda na motocyklu, na niedzielny spacer z rodziną może sobie włożyć odpowiednio dobraną chustkę do swojego ulubionego sportowego swetra i na pewno będzie świetnie się prezentował kiedy wraz z równie szykowną rodzinką w ramach spaceru zawita do cichej, romantycznej kawiarenki na mocną, aromatyczną słodką kawunię po obiedzie.