Kim jest modna kobieta? Jak można ją zdefiniować? Czy jest to persona, która goni za nowinkami mody czy wręcz odwrotnie, posiada własny styl i nie przejmuje się opinią innych. Ciężko powiedzieć, gdyż w tym momencie już wybiegamy dalej i z definicji mody przenosimy się do dziedziny odwagi…

Czy wobec tego stylowa kobieta powinna być dzielna czy raczej powinna korzystać z szeregu modowych kompromisów?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż z jednej strony mamy modelki zawodowe, jakie ubierane są w przedziwne stroje. Jest to stylowe i rewolucyjne, lecz czy

Modelka w trakcie sesji
Autor: Rob
Źródło: http://www.flickr.com

pospolita kobieta w tego typu ubiorze chodzi po mieście? Raczej nie. Jak już spotykamy takie stroje na galach gwiazd, przykładowo, podczas rozdania Oscarów.

Kobieta w swetrze
Autor: James Hoyt
Źródło: http://www.flickr.com

Z innej zaś strony mamy bardzo wiele kobiet, nastolatek, które odziewają się modnie, młodzieżowo, we własnym stylu, ale wszystko to jest w granicach określonej kulturowej normy. Pojmujemy przez to modę w zgodzie z aktualnymi trendami, a także zgodnie z filozofią akuratnego dzisiejszego, promowanego przez media, ubioru. Posiadamy, na przykład, modne polo, modne poncho (polo damskie), modne sweterki czy długie swetry damskie… (trendy swetry długie damskie).

Jak to wszystko rozumieć? Czy przyjąć dyktat rozsądnych politycznie twórców mody, którzy prezentują jak ów człek powinien wyglądać, czy może skusić się na szaleństwo i odziać się tak, iż wszyscy będą się za nami oglądali. Pierwszy, jak i kolejny sposób ma własne minusy i plusy. Z jednej strony obserwujemy osobę odzianą, jak setki innych, a co najważniejsze ta persona twierdzi, że jest modna i wyjątkowa.

A taka prawda, że prezentuje się jak osoba z katalogu wiadomej firmy. Z innej strony mamy osobę, jaka wyszukuje dla siebie niezwykłe ubrania, obmyśla kroje, by być jak w najwyższym stopniu unikatowa, ale dociera do ściany, gdyż zdaje sobie sprawę, że jeśli chce naprawdę czymś zaskoczyć, to musi zacząć zdumiewać. Ale czy każdy jest na to gotowy i czy to będzie jeszcze moda, to już inna kwestia. Trudno, w modzie bardzo łatwo przekroczyć można granice i zamiast porywać swoim krojem zostaniemy pośmiewiskiem. Taka granica odstrasza większą ilość pań, dlatego również zostają przy modnej, acz zachowawczej kreacji.