Co to jest witrektomia? Wielu ludzi twierdzi, iż to tak naprawdę operacja ostatniej szansy. Niestety, sporo w tym prawdy. Za pomocą wielu nowoczesnych technik i najnowszych aparatów, dzięki postępowi medycyny, można za pomocą witrektomii zastopować, a nawet leczyć schorzenia, które kilkadziesiąt lat temu sprowadzały się do zaniku widzenia.

spojrzenie
Autor: Evandro Felippe
Źródło: http://www.flickr.com

Witrektomia to zatrzymanie patologicznych zmian z ciała szklistego i siatkówki oka. Jak wiadomo, ciało szkliste jest galaretowatą substancją, zajmuje ona tylną jamę narządu wzroku. Lekarz specjalista kieruje chorego do tego rodzaju zabiegu, gdy nie są możliwe inne drogi uratowania siatkówki czy ciała szklistego. W sytuacji chorób siatkówki przeznaczonymi do witrektomii jest otwór plamki, błona nasiatkówkowa czy odwarstwienie siatkówki. Jeśli wymaga tego ciało szkliste, to wskazaniami do witrektomii są krwotoki lub mętnienie ciała szklistego. Na czym polega taka operacja?

Chirurg przeprowadza zabieg posiadając specjalistyczny mikroskop.

Masz jeszcze chwilę? Jeśli tak, to zachęcamy Cię do nowej witryny, gdzie przygotowaliśmy szczegółowe wpisy – najedź na link do witryny (http://znam.swidnica.pl/produkty/autoklawy/cliniclave/).

Przy jego pomocy jest możliwe dokładnie dokonać nacięcia siatkówki w trzech miejscach. Takie nacięcia nie są niebezpieczne, ponieważ mają długość od pół do jednego milimetra. Używając nacięć usunąć można ciało szkliste, w zamian zaś wpuścić do oka inny wypełniacz, na przykład gaz czy jałowe powietrze.

Taki rodzaj jest zależny od nakazu operującego specjalisty, bo dopiero podczas zabiegu może ocenić stan oka. Równocześnie, witrektomii mogą towarzyszyć pozostałe zabiegi, ale jest to zależne to od tego, jakiego typu schorzenia miały wpływ na kiepski stan oka. Witrektomia bardzo często przeprowadzana jest z wymianą mętnej soczewki. Wiele osób martwi się bólem podczas tej operacji, ale czy słusznie ().

oko
Autor: William Warby
Źródło: http://www.flickr.com

Czy witrektomia boli? Warto wiedzieć że stosowana jest w nieczuleniu miejscowym, a wszystko trwa około sześćdziesięciu minut. Ponadto, jest to zabieg w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że zaraz po niej można jechać do domu. Oczywiście, ból może dokuczać przez kilka dni po wykonanej operacji. Można go jednak pokonać standardowymi środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. Tego typu zabieg należy przeprowadzić w specjalistycznej klinice leczenia wad wzroku.