Wełna jest jednym z najbardziej cenionych materiałów pochodzenia naturalnego, wykorzystywanych do produkcji ubrań. Jej zalety znane są od setek lat, bo już wtedy ludzkość się nauczyła z sierści zwierząt prząść cienkie nitki, a nich różnego rodzaju tkaniny.

Szczególnie męska moda
wełna z owcy
Autor: Damien Pollet
Źródło: http://www.flickr.com

ją wykorzystuje, choć także panie bardzo chętnie ubierają najróżniejsze wełniane elementy odzieży. Jednak to właśnie garnitury, marynarki i eleganckie spodnie są najczęściej szyte z wełny wysokiej jakości, oprócz tego jest używana do wytwarzania cieplejszej odzieży takiej jak szaliki, czapki, płaszcze i grubsze swetry. Wełna jako materiał charakteryzuje się wieloma pożądanymi właściwościami. Przede wszystkim bardzo dobrze będzie chronić przed chłodem, stąd też jej tak duża popularność w zimowych kolekcjach. Lecz także bardzo dobrze odprowadza wilgoć, co z kolei będzie sprawiać, że i latem odzież z tego materiału świetnie będzie się sprawdzać. Niektóre rodzaje wełny są niezwykle komfortowe nawet przy największych upałach, znacznie przewyższając uznawany przez wielu za najlepszy len.Wełna parzona (zobacz: oferta wełny (http://lamalama.pl/) parzonej) jest także materiałem bardzo wygodnym do ubierania. Włókna wełny mają dużą sprężystość, co sprawia, że tkaniny (szeroki wybór tkanin – https://www.etkaniny.pl/) nie gniotą się tak bardzo, jak to ma miejsce przy bawełnie, i nie wymagają przy tym aż tak częstego prasowania.

Kolejnym plusem będzie to, że wełna nie pochłania zapachów, a posiada nawet niewielkie zdolności do samooczyszczania. Przez to odzież wełniana nie wymaga aż tak częstego czyszczenia czy też prania, które jednak w pewien sposób niszczą tkaniny. Ostatnią z bardzo dużych zalet materiałów wełnianych jest możliwość pochłaniania wilgoci. Dzięki temu nawet mokre ubrania z wełny będą długo utrzymywać komfort cieplny, czego powiedzieć nie można o innych rodzajach tkanin. Wełna występuje w wielu rozmaitych rodzajach i odmianach, różniących się nie tylko pochodzeniem z danego gatunku, ale też technologią zrobienia. Dużą popularność zaczynają również zyskiwać mniej popularne gatunki wełny, na przykład zalicza się do nich wełna gotowana, więcej informacji znajdziecie tutaj: .