Otyłość oraz nadwaga to dziś dosyć poważny problem, który dotyka najczęściej społeczeństw rozwiniętych. Niestety, nadmiar tkanki tłuszczowej jest źle odbierany nie tylko ze względu na rozpowszechniony kult szczupłej i wysportowanej sylwetki. Z nadliczbowymi kilogramami idą w parze liczne schorzenia, jak cukrzyca, kłopoty ze stawami bądź niebezpieczeństwo zawału serca.

moda
Autor: MKM
Przez wzgląd na to, walka z otyłością ma obecnie wielkie znaczenie. Nie jest to jednakowoż łatwa batalia i wiele osób ją przegrywa.Otyłość pojmowana jest jako uzależnienie od jedzenia, które powinno się leczyć podobnie jak uzależnienie od hazardu bądź alkoholu. Na świecie istnieją specjalne ośrodki, które zajmują się prowadzeniem terapii, połączonych z aktywnością fizyczną i rozsądną dietą. Schudnięcie nie jest jednakże proste, jako że każdego dnia człowiek jest wystawiony na wiele pokus, chociażby podczas zakupów w sklepie. Popularne przekąski zawierające ogromne ilości cukru, jedzenie fast foodów lub omijanie posiłków na rzecz wieczornego obżarstwa to tylko nieliczne przyczyny otyłości. Dzisiejszy tryb życia powoduje, że dużo więcej osób na Zachodzie musi zacząć walkę o swoje zdrowie i zrzucenie dodatkowych kilogramów. Przykładem, który wskazuje na skalę problemu jest fakt, że sklepy wprowadzają do swojego asortymentu odzież xxl, ponieważ takie jest zapotrzebowanie grupy docelowej. Dziś także lubiane sieciówki mają w ofercie bardzo duże rozmiary.

kurtki
Autor: Will Fisher
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromnym problemem jest poza tym otyłość dzieci. Zdarza się, że rodzice przenoszą nieodpowiednie przyzwyczajenia żywieniowe na własne pociechy. Sposób odżywiania w dzieciństwie może wywierać duży wpływ na zdrowie dzieci i ich dorosłe nawyki. Z tego względu, dziś tak dużo mówi się o wyrobach sprzedawanych w szkolnych sklepikach, obiadach podawanych na stołówce i większy nacisk kładzie się na edukację żywieniową dzieci, żeby te wiedziały jak dokonywać zdrowych wyborów. Przekarmianie dzieci to poważny błąd, zwłaszcza gdy w codziennym menu królują wyroby, które nie są zdrowe. Podsumowując – otyłość to choroba dwudziestego pierwszego wieku, która zatacza dużo szersze kręgi. Otyłość kliniczna może stać się przyczyną śmieci, dlatego konieczna jest wizyta u dietetyka.