Upominki są nieodłącznym elementem większości rodzinnych uroczystości i imprez. A często takich okazji raczej nie braknie, zwłaszcza jeżeli rodzina będzie liczna i zżyta ze sobą. Lecz o ile każdy lubi dostawać prezenty, to już nie każdy lubi je kupować.

(2).jpg|L|W=195|ALT=łańcuszek|TITLE=fryzura]
sandały
Autor: Thomas8047
Źródło: http://www.flickr.com
I bynajmniej nie będzie to chodzić o sprawy finansowe, ale o to, że sporo ludzi po prostu ma bardzo duży problem z tym, co kupić aby prezent się podobał. Rzecz jasna trudno dać tu jedną prostą radę, bo wybór prezentu zależał będzie od paru spraw. Po pierwsze znaczenie ma rodzaj okoliczności, z której prezent jest wręczany, wieku danej osoby, oraz relacji, jakie z nią będą łączyć. Lecz nie mniej istotne będzie to, co taka osoba lubi, jakie ma zainteresowania i w jaki sposób spędza wolny czas. Dlatego też każdy, kto musi wybrać jakiś prezent powinien się dobrze zastanowić nad tymi rzeczami. Jeżeli dodatkowo uwzględni kilka uniwersalnych zasad, to pewnie uda mu się znaleźć coś ciekawego.
Jednym z najchętniej wybieranych, lecz również trochę nieprzewidywalnych prezentów są najróżniejsze kosmetyki. Z jednej strony łatwo się dowiedzieć, czego dana osoba używa i kupić coś bardzo podobnego. Jednak jeżeli nie zna tego, co jubilat lubi, to należy być ostrożnym. Każda osoba może bowiem mieć odmienne preferencje zapachowe, i okazać się może, że wody kolońskie, które podobać się będą prawie wszystkim panom akurat temu jedynemu się nie spodobają. Interesującym pomysłem na prezent może również być książka, lecz tu także warto wcześniej zasięgnąć opinii, jaki rodzaj literatury ktoś lubi. Zupełnie czego innego będzie się szukać, jeśli ktoś planuje wręczyć prezent dla nowożeńców. W takim przypadku zdecydowanie bardziej sprawdzają się jakieś praktyczne przedmioty, które pomogą w urządzeniu nowego domu.

Przykładowo mogą to być sprzęty AGD czy jakieś ciekawe gadżety. Często spotykaną praktyką jest pytanie się młodej pary, co by chciała otrzymać, dzięki temu można mieć pewność że to, co zostanie wręczone z pewnością będzie przydatne i się spodoba.