Wiele osób jest zdania, że dla większej liczby kobiet główną część ubrania stanowią buty. Istnieją zresztą takie panie, w szczególności te bardziej zamożne, które mogą poszczycić się zestawem kilkudziesięciu czy nawet kilkuset par. Ważne jest w pierwszej kolejności, by posiadać obuwie na najczęstsze okazje, na przykład na różnego rodzaju wyjścia i imprezy. Obecnie typów obuwia damskiego jest tak wiele, że nawet niewielka liczba kobiet byłaby w stanie podać nazwy wszystkich.

Oprócz tego w ostatnich dziesięcioleciach nastała tendencja do produkowania oraz wybierania butów stosunkowo niedrogich, ale o słabej jakości wykonania.
Kolorowe baleriny na wiosnę i lato
Autor: DeeZee
Źródło: DeeZee

Skutkuje to bardzo często błyskawicznym zużywaniem się butów, niejednokrotnie nawet do tego stopnia, że wyspecjalizowany szewc nie będzie udzielić pomocy. Poza tym wiele pań chodzi w sposób niedbały, z czego biorą się nie tylko uszkodzenia butów, ale niejednokrotnie również wady kręgosłupa. Natomiast projektowanie butów stało się zajęciem o wiele bardziej masowym niż kiedyś.

Buty na obcasie
Swego rodzaju elementem, który powinna posiadać w swojej szafie każda pani, jest para komfortowych, a przy tym eleganckich butów na obcasie. Na dzień dzisiejszy panuje tendencja do wybierania i noszenia butów na niezwykle wysokich szpilkach, o długości do kilkunastu centymetrów. Tego rodzaju buty zwykle mają także platformę, co pozwala na łatwiejsze chodzenie (sprawdź więcej na Poza tym trzeba pamiętać, że styl obuwia nie zależy od wysokości obcasa, a nawet niemal płaskie buty nadają się nierzadko na bardzo uroczyste okazje.

Jesienna kolekcja obuwia CROPP
Autor: CROPP
Źródło: CROPP

Buty na wysokich obcasach często są bogato zdobione, mogą być również zapinane na chodzenie w nich sprawia, że nogi wydają się być bardziej szczupłe .

Obuwie płaskie
W swego rodzaju opozycji do popularnych szpilek i innych wysokich butów stoją buty o całkowicie płaskiej podeszwie. W tej grupie mieszczą się między innymi wszystkie buty sportowe, takie jak przykładowo popularne adidasy.

Będą to również trampki i wszelkiego rodzaju tenisówki. Natomiast ostatnio niezwykle popularne stały się baleriny, jak na . Niektóre panie zakładają je także do odświętnego stroju, co jednak nie we wszystkich przypadkach jest dobrym rozwiązaniem. Jednak baleriny beżowe czy w innym stonowanym odcieniu nadają się przykładowo do pracy, jeżeli nie zajmuje się stanowiska wymagającego eleganckiego stroju.