Kobieta u lekarza
Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Razem z polepszeniem warunków życia w Polsce rosną również oczekiwania Polaków. Można zauważyć to również w sytuacjach innych od zakupów porządniejszych jakościowo towarów czy przykładaniu większej uwagi do jakości usług. Oczekujemy także wyższego poziomu usług dostarczanych przez instytucje państwowe, w tym głównie opiekę zdrowotną. Jednak jak ocenić jakość pracy lekarzy czy warunki w szpitalu, którego nie znamy?

Na ocenę jakości świadczeń zdrowotnych ma wpływ parę czynników, z których część jest raczej subiektywna. Każdy nieco inaczej odbiera działania innej osoby, ma różne wymagania co do efektów czy przebiegu terapii. Różnorodność w interpretacji elementów usługi terapii powoduje, że raczej trudno jednoznacznie ją ocenić. Pomocne są poddające się obiektywnej ocenie czynniki jak wykształcenie lekarza czy trafność w określaniu choroby i przypisywaniu terapii. Dobrym rozwiązaniem byłoby posiadanie tak wyników oceny obiektywnej jak i subiektywnych recenzji pacjentów, ale skąd je wziąć?.

Kilka lat temu głównym źródłem informacji o poziomie opieki zdrowotnej w określonym miejscu byli znajomi. Łatwo było usłyszeć na przykład od babci z Krakowa: „Jeśli potrzebny Ci psycholog z Warszawy jest jedynym miastem, w którym powinno się go szukać!”. Niestety tego typu opinii w najbliższym otoczeniu było niewiele i co gorsze często okazywały się sprzeczne ze sobą.

Rozwiązanie problemu przybliżyło się, gdy w codziennym poszukiwaniu najlepszych ofert zwróciliśmy uwagę w stronę Internetu. Wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „ ginekolog Warszawa” i za moment dostawaliśmy setki odpowiadających wyników. Tu również napotkaliśmy znaczący problem – nadwyżka informacji. Przeczytanie kolejnych stron z paroma opiniami na każdej zajęłoby mnóstwo czasu i byłoby dosyć trudne.

Jak wiadomo „potrzeba matką wynalazku” i tak z czasem stworzono internetowe rankingi lekarzy. Szukając np. „ginekolog Wrocław” możemy trafić na jeden ze wspomnianych rankingów, które w klarowny sposób informują o średniej ocenie wielu pacjentów oraz ich osobistej opinii na temat danego lekarza. Na najlepszych rankingach można znaleźć nie tylko całościowe oceny, ale też za istotne elementy składające się na wizytę bądź przebieg leczenia. Opcja wyszukiwania między innymi zgodnie ze specjalizacją bądź lokalizacją jest również bardzo praktyczna.

Wiemy już gdzie szukać informacji na temat rzeczywistej jakości poszukiwanych przez nas usług (bo przecież takie rankingi tworzone są również dla innych usługodawców). Pozostaje mieć nadzieję, że popularność najlepszych wpłynie pozytywnie na poprawę jakości pozostałych ofert.

Dodatkowe informacje oraz przykład rankingu dostępny na przykład na stronie Rankinglekarzy.