Paznokcie oraz dłonie stanowią pewnego rodzaju wizytówkę, świadczącą o tym, jaki ktoś będzie miał stan zdrowia i jak będzie pochodził do dbania o siebie. Również dlatego, że są w zasadzie bez przerwy widoczne, poza zimą, kiedy zakłada się rękawiczki.

skóra - malowidło
Autor: WorldSkills UK
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego też warto zadbać o to, aby były one w dobrym stanie, a wbrew pozorom kilka problemów może je spotkać. Dużo z nich jest bardzo dobrze widoczna po dokładniejszym przyjrzeniu się ich wyglądowi, jeśli się więc zauważy jakieś niepokojące zmiany, to trzeba momentalnie reagować i podjąć leczenie. Niektóre kłopoty z paznokciami będą wynikać nie bezpośrednio z czynników związanych z nimi, ale z całym organizmem. Dlatego też dobra pielęgnacja paznokci przeprowadzana być powinna kompleksowo, należy zadbać o ich wygląd, lecz również stan organizmu.

Jednym z częściej pojawiających się problemów, widocznych głównie u kobiet, jest rozdwajanie paznokci (zobacz pielęgnacja paznokci). Przeważnie powodem takiego stanu rzeczy będzie nieodpowiednia pielęgnacja i niedobory witamin, dlatego też leczenie należy przeprowadzić na każdej z tych płaszczyzn. W codziennej diecie powinny się znaleźć niezbędne witaminy a także cynk i białko, jeżeli się nie będzie w stanie dostarczyć ich przy zwykłym odżywianiu, to warto sięgnąć po jakieś suplementy. Dużym problemem dla paznokci są grzyby, które bardzo łatwo jest złapać, a walka z nimi będzie przeważnie długa i kłopotliwa (kliknij aby zobaczyć źródło).

Jeżeli zobaczy się dziwne przebarwienia i plamy, to należy się udać do dermatologa. On wykona niezbędne badania i w razie konieczności przekaże, jak pozbyć się grzybicy paznokci (choroby paznokci u rąk leczenie) i jak o nie w odpowiedni sposób dbać.