Trudno wyszukać kogoś, kto nie nie przepada za słodkościami – niemalże każdy człowiek ma pewne swoje ukochane czekoladki, batoniki, landrynki i sporo innych. Zwłaszcza dzieci uwielbiają słodycze; częściowo wynika to stąd, iż najmłodsi mają znacznie więcej receptorów smakowych które odpowiedzialne są za odbieranie słodkich smaków. Jednak można mieć wrażenie, że także spora ilość dorosłych tak ma. Zawierające cukier przysmaki są przez nas chętnie wybierane na podwieczorek lub także na przekąskę przez obiadem.

saletra potasowa
Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W naszym kraju, tak samo, jak w różnych krajach europejskich, funkcjonują ci sami wytwórcy jeżeli rozchodzi się o słodkości. Dlatego generalnie regały w naszych sklepach mają praktycznie taką samą zawartość. Każdy z nas za, czy to z reklam w telewizji czy półek w sklepach takie marki, jak Ferrero – wytwórcę dla przykładu kremu Nutella czy także niezwykle cenionego Rafaello, Haribo – który najbardziej słynie z wytwarzania owocowych żelowych miśków albo i markę Prince Polo, która proponuje pyszne wafle oblane czekoladą w licznych typach a także smakach – . To jedynie nieliczne przykłady marek, jakie z pewnością zna każda osoba, która z przyjemnością robi sobie pyszną przerwę z ulubionym batonikiem. Opisany tutaj stan rzeczy, iż niemalże wszędzie można dostać nasze ukochane słodkości ma i dobre i złe strony: z jednej produkty Ferrero, misie owocowe Haribo czy też wafle Prince Polo są szeroko dostępne, z drugiej – zapomnieliśmy o naszych narodowych przysmakach.

Pomimo iż w tak cenionych przez wszystkich słodyczach znaleźć można sporo niezdrowych dodatków, można mieć całkowitą pewność, że nigdy nie znajdzie się w nich bardzo toksycznego związku chemicznego, którym jest saletra potasowa. Cóż to jest? To znany od wielu lat związek chemiczny, jaki na bogate zastosowanie zwłaszcza w przemyśle paliwowym, wytwarzaniu wędlin, a także uprawie ziemi. Saletra potasowa to właściwie azotyn potasu – saletra to jedynie nazwa zwyczajowa. Związek ten to niezwykle mocny utleniacz, dlatego stosuje się go w procesach wiążących się z wytwarzaniem czarnego prochu. W wędliniarstwie funkcjonuje on jako konserwant, a zmieszany z cukrem pudrem jest głównym elementem paliwa w samodzielnie tworzonych materiałach pirotechnicznych – .