Człowiek musi być świadomym tego, że jego ciało to system naczyń, które są ze sobą wzajemnie połączone i schorzenie jednego organu może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie pozostałych części ciała. Stopy to z reguły ten obszar, któremu kategoryczna większość osób poświęca niewiele uwagi. To poważny błąd, jako że ich zdrowie ma ogromne znaczenie dla sprawności ruchowej konkretnej osoby. Jednym z często spotykanych schorzeń, które dotykają stóp są haluksy, czasami spowodowane zakładaniem nieodpowiednio przystosowanego obuwia. Niestety, w przypadku zmian zaawansowanych niezbędna jest operacja haluksów, gdyż stopy są na tyle zniekształcone, że utrudniają noszenie zwyczajnego obuwia.

stopy
Autor: Joy Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Dzisiaj na szczęście leczenie haluksów jest łatwiejsze, a im wcześniej się je zacznie, tym większe jest prawdopodobieństwo powodzenia, toteż jeżeli zaobserwuje się jakiekolwiek zmiany, zdecydowanie trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Na dodatek, stopy dość często bolą od zakładania niewłaściwie dobranego obuwia. Komfortowe buty, doskonale wyprofilowane oraz wykonane z materiałów doskonałej jakości to kategoryczna podstawa. Kobiety powinny szczególnie uważać na częste noszenie butów na wysokim obcasie. Lekarze polecają, by wybierać obuwie na szerszym słupku, a nie cienkiej szpilce.

Wiele osób boryka się z problemem odcisków, które z reguły pojawiają się w efekcie noszenia nowych, jeszcze nierozchodzonych butów lub butów, które nie są prawidłowo dopasowane. W takich przypadkach konieczne jest wykorzystywanie doskonałej jakości plastrów, które ochronią uszkodzoną skórę, zmniejszając tym sposobem problematyczne dolegliwości bólowe. Na dodatek, oferowane na nowoczesnym rynku plastry niekiedy przyspieszają gojenie się odcisków. Jeżeli wobec tego ma się w planach założenie nowych bytów, warto jest się w nie zaopatrzyć (więcej informacji).

stopy
Autor: Lioven
Źródło: Lioven

Stopy potrzebują na dodatek prawidłowej pielęgnacji, szczególnie jeżeli daną osobę dotyka problem pękających pięt. W takich sytuacjach niezbędne jest dokładne ścieranie martwego naskórka za pomocą specjalnych tarek do stóp oraz kremowanie skóry na stopach. Działanie kremu zostanie wzmocnione, jeżeli na noc założy się na pokryte kosmetykiem stopy skarpety. Ciepło bowiem pomaga w uwalnianiu substancji aktywnych. Reasumując – nie można ignorować stóp w zabiegach pielęgnacyjnych. Autor