Od wielu lat trwają spory amatorów i przeciwników produkowania obuwia i galanterii odzieżowej ze skór naturalnych oraz sztucznych, czyli coraz popularniejszych skór ekologicznych. Pierwsi przekonują drugich o lepszej jakości tych skór, których zwolennikami pozostają. I niestety dość często pozostają przy tym nieczuli na postulaty, w rzeczywistości raczej słuszne, drugiej strony sporu.

Kobieta w czerwonej sukience
Autor: Nelson L.
Źródło: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że zarówno skóry ekologiczne jak też naturalne posiadają wiele walorów jak i minusów. Wiele zależy od kontekstu, w którym porównuje się takie materiały. Skóry naturalne są przyjazne dla użytkownika, solidne i wygodne. Jednakże proces produkcji wymaga wielkich nakładów finansowych i wiąże się z koniecznością uboju zwierząt, a z tym oczywiście jest różnie. Skóry ekologiczne da się dzisiaj produkować na ogromną skalę przy stosunkowo niedużym nakładzie środków i dodatkowo mają znacznie większe możliwości koloryzacji i fakturowania ich. Ale nadal jest to syntetyk, który często szybciej się zużywa i do tego niestety nie wygląda tak
Blondynka
Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com

szlachetnie. Zobacz więcej: .

Do niedawna skóry syntetyczne nazywano po prostu skajem, lecz prawa rynkowe zmusiły, żeby nadawać tym tekstyliom korzystniej brzmiących nazw. Nawiasem mówiąc, chcąc przyznać rację producentom skór syntetycznych, należy zaznaczyć, że ich jakość i różnorodność znacznie się polepszyły od momentu, w którym pokazały się na rynku jako tekstylia galanteryjne. Lecz chcąc nabyć którykolwiek produkt uszyty z jakiegokolwiek rodzaju skóry, należy być bardzo dociekliwym i dokładnym, by przypadkiem nie rozminąć się ze swoimi wymaganiami w odniesieniu do jakości towaru. Wejdź tu: listonoszki damskie.

Pisząc przy tym dużymi literami słowo skóra, zaś małymi pisząc ekologiczna. Wyraz ten jest w tym przypadku dużym nadużyciem, bowiem z ekologią może nie mieć nic wspólnego, natomiast ma spowodować dobre skojarzenia u nabywcy. Torebki damskie skórzane kosztują zwykle kilkaset złotych, zatem propozycja parę razy niższa może wydawać się okazją.