Pewex jest bardzo znaną marką na całym świecie, która w czasach prl posiadała niesłychanie gigantyczny asortyment artykułów. Między innymi proponowała ona ubrania damskie oraz męskie, obuwie, różnorodne akcesoria do domu i mieszkania i tak dalej.

Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego Pewex powstało w Warszawie w roku 1972. Jego działalność była określana jako faktycznie luksusowa, bo w pewexie można było dostać niemało rozlicznych produktów, które standardowo w czasach PRL były trudno osiągalne.
pewex
Źródło: flickr.com

W pewexie można było zdobyć zarówno towary lokalne jak także zagraniczne, gdzie w większości wypadków towary polskie charakteryzowały się o wiele większą jakością. Wśród rozległego asortymentu można było odszukać takie rzeczy, jak alkohole, zabawki, kosmetyki a także odzież, rozmaite artykuły spożywcze, narzędzia i materiały budowlane i dużo innych. Jednym słowem można zakomunikować, iż można tam było zdobyć praktycznie wszystko (szukasz oryginalnych rzeczy?–>sprawdź na można powiedzieć, iż Pewex w czasach PRL należał do naprawdę renomowanych i promowanych marek. Czasy PRL nie były łatwe i porządnie pamiętają to osoby, jakie w tamtych czasach się wychowywały, multum produktów było niezmiernie ciężko dostępnych a w wielu sklepach często można było natrafić na rozległe pustki. Nie tylko samo uzyskanie artykułów było ciężkie, gdyż by coś kupić trzeba było czasem stać przez mnóstwo godzin w długich kolejkach. Nic więc dziwnego, że kiedy zaistniał Pewex sytuacja ludzi bardzo się zmieniła, rzecz jasna na lepsze.

Historia marki Pewex jest bardzo duża, na pewno powinno się poznać parę ciekawostek na ten temat. Jak już wspomnieliśmy Pewex pojawił się w Warszawie w 1972 roku, w roku 93 po raz pierwszy pozostał złożony wniosek o upadłości przedsiębiorstwa. Firma nadzwyczaj szwankowała, aczkolwiek wniosek zniesiono. Jednakże po jakimś czasie znów poczęły napływać analogiczne wnioski, przez co w roku 1996 została utworzona ugoda bankowa i Pewex został przeistoczony w spółkę, w której część akcji zamieniono na wierzytelności.