Jedno z najbardziej fundamentalnych pytań, każdego debiutującego biegacza – „jak wyselekcjonować buciki do joggingu ?” Dobór obuwia do joggingu jest nie lada sztuką, jeżeli chcesz pozbyć się zwiększonego ryzyka powstania wszelakich kontuzji, pęcherzy jak też pozostałych urazów, przeczytaj ten wpis, który pozwoli ci kupić buty dobrze dobrane do twojej stopy.

Klasyczne Sneakersy New Balance to bardzo dobre buty do rekreacyjnego joggingu, gdyż dobre buty do joggingu to takie, które w bieganiu nie będą nam przeszkadzać jak też zapewnią nam komfort użytkowania, będą po prostu wygodne. Jeśli zachwycisz się komfortem już na początku oraz stwierdzisz, iż buciki mają to coś – nie frapuj się i kupuj – pod warunkiem, że przebiegłeś się w nich cokolwiek po sklepie.

buty
Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com

Zwróć uwagę na rozmiar. W trakcie ruchu twa stopa przemieszcza się do przodu o kilka milimetrów. Kiedy mierzysz but, upewnij się, iż duży paluch nie styka się z czubkiem bucika – unikniesz czarnych paznokci. Lepiej zostawić rozstaw jednego centymetra między dużym paluchem a czubkiem bucika. Z tej przyczyny twe buciki do joggingu będą często o rozmiar większe aniżeli buty do chodzenia. Twa waga się liczy. Przy wadze 85 kg nie wybieramy tego samego modelu obuwia, co przy wadze 60 kg. Jeśli ważysz więcej niż 75 kg, wybierz przede wszystkim buty damskie Sneakers z dobrą amortyzacją, to znaczy takie, które posiadają podeszwę środkową z mocnej pianki a także dodatkową amortyzacją na pięcie a także na podbiciu. Pamiętaj iż większość damskich i męskich bucików do biegania, jakie dostępne są w sklepach, technologicznie przeznaczone są do wagi 75 kilogramów. Więcej na witrynie .

Droga utwardzona czy polna? Bucik powinien być dobrany do wariantu podłoża, po jakim biegasz. Na drogi utwardzone itp. dobierz obuwie z dobrą amortyzacją, albowiem w takowym terenie najprędzej się one eksploatują. Jeśli biegasz po polnych ścieżkach, dobierz buciki, które znakomicie trzymają stopę oraz mają ząbkowaną podeszwę, dostosowaną do naturalnych przeszkód. O ile biegasz w terenie, poza dróżkami bądź drogami, dla własnego bezpieczeństwa wybierz buty Sneakers damskie adekwatne do tego typu terenu (więcej szczegółów tutaj). Buty do biegów terenowych muszą być mocne, dobrze trzymać kostkę oraz mieć dobrą przyczepność albo system odporny na ścieranie.

Kiedy oceniać buty do biegania? Lepiej wybierać buty pod koniec dnia.