Stopy są niezwykle czułym miejscem na ludzkim ciele, dlatego też potrzebują dokładnej troski i ochrony. W prawdzie ludzkie ciało przystosowuje się do warunków, w jakich człowiek żyje niezwykle szybko – np. przez utworzenie grubszej warstwy naskórka w przypadku, w jakim nasze stopy dotykają ziemi bez dodatkowej ochrony – jednakże warto dbać o dobrą ochronę dla naszych stóp.
półbuty
Autor: Deichmann
Źródło: Deichmann

Dziś porządne obuwie możemy nabyć na każdym rogu i w każdej galerii handlowej. Sklepów sprzedających buty mamy niezwykle dużo. Ilość przeróżnych typów butów jest ogromna – sandały, szpilki, glany – niejeden z nas odnajdzie coś dla siebie. Firm trudniących się produkcją butów także jest dużo, ostatecznie prawie każdy z nas zna takie marki jak New Balance czy Nike. Jak w takim razie z takiej ilości informacji dobrać dla siebie odpowiednie obuwie?

Nie tylko rozmiar stopy.Nie tylko rozmiar buta odgrywa ważną rolę przy wyborze odpowiednich butów. W grę wchodzi także sporo innych parametrów, przykładowo: profil stopy, od jakiego będzie zależał dobór wkładki do butów. Niektóre sklepy obuwnicze, np. Sklep posiadają w ofercie bezpłatną pomoc w wyborze butów. W ten sposób, jak ma to miejsce w znanych butikach sportowych, nasza stopa mierzona jest wzdłuż i wszerz, badany jest również profil naszego podbicia. Takie dobieranie obuwia jest wskazane bez względu na to, czy dobieramy tenisówki czy botki GOLA za każdym razem pomoże nam w wybraniu pasującego obuwia.

buty damskie
Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu

Z jakiego powodu jest to tak istotne?Buty nieprawidłowo dopasowane z naszą stopą będą powodować nieprzyjemne dla człowieka konsekwencje. Na przykład, buty za małe będą nas uciskać i obcierać, co niesie za sobą nie tylko potężny dyskomfort, ale przy stałym występowaniu tego nieprzyjemnego zjawiska możemy doświadczyć zniekształcenia stopy, a to już zalicza się do interwencji u chirurga. Z tego właśnie powodu tak ważne jest wybranie sobie dobrego obuwia. Musimy zwracać na to uwagę nie tylko w momencie, w jakim wybieramy sandały reebok, bo każde, nawet najbardziej ascetyczne buty, jeśli są nieprawidłowo dobrane, mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie – .