Nałogowe zakupy mogą mieć miłe efekty: nowe buty albo sukienka. To niestety łączy się z pustką w portfelu, a nawet z nieprzyjemną przyjaźnią z kartą kredytową. Można się zacząć leczyć, bo to rzeczywiście poważna choroba.

Chorobliwe zakupy mają z reguły przyjemne skutki: nowe ubrania albo sprzęty domowe. To jednak wiąże się z pustką w portfelu, a także z nieprzyjemną przyjaźnią z kartą kredytową. Należy się zacząć leczyć, bo to faktycznie groźna przypadłość.
zakupy
Autor: Vanguard PR
Źródło: Vanguard PR

Szpilki na lepszy humor to wydawałoby się typowe kobiece postępowanie. Jednak lekarz nazwałby to symptomem oniomanii. To normalne, że kupowanie butów i pożądliwe spojrzenia na sukienki damskie sprawiają na przyjemność. Kłopot faktycznie może pojawić się, gdy sprawy zaczynają mocno komplikować.

Uzależnienie od zakupów lubią przede wszystkim proces kupowania, a to, co zdobywają nie ma znaczenia. Kupują nie tylko dla siebie, zdarza się, że mamom-zakupoholiczkom jedyną przyjemność może sprawić odzież dziecięca. Zdobywają bez ograniczeń najróżniejsze ubranka dla maluchów. Zakupy dla siebie z kolei bardzo często robią od niechcenia, dla zasady, później rzucając je na dno szafy.

Sposób na depresje

Uzależnienie od zakupów jest całkiem świeżą chorobą i w większości obejmuje kobiety, zwłaszcza te, mające skłonność do stanów depresyjnych. Wyprawa do galerii handlowej jest pewnego rodzaju lekarstwem na żale i metodą relaksu. Trudności wywołane nieustającym zakupami mogą wyleczyć np. nowe sandały damskie albo droga spódnica. Zakupy są niezbędne do życia.

Zakupy
Autor: iStock
Źródło: iStock

Długi, kłamstwa…

Niektórzy bagatelizują ten stan, podejrzewając, że to dotyczy wszystkich kobiet. Jednak teoretycznie nieistotne zakupy mogą zacząć przypominać jak przykładowo alkoholizm. Uzależnienie sprawia, że kobiety mają coraz większe długi, bo zakupy wymuszają pożyczki. Ukrywają również swoje wizyty w sklepach i łupy. To natomiast powoduje pogłębianie się depresji. Leczenie u specjalisty jest koniecznością.

Mężczyźni zakupoholicy

Płeć męska jest odporna na kupowanie, ale nie zawsze. Panowie mogą kupować obsesyjnie spodnie i buty męskie, ale znacznie częściej mogą się uzależnić od sprzętów elektronicznych i dodatkowych akcesoriów, a również części do samochodu. Wszystko może zależeć od zdolności finansowych, ale mogą zdarzyć się też przykłady niepohamowanej żądzy domów z basenem. Mężczyzna zakupoholik również wymaga terapii.