Chorobliwe zakupy mają z reguły przyjemne skutki: nowe ubrania albo sprzęty domowe. To jednak wiąże się z pustką w portfelu, a także z nieprzyjemną przyjaźnią z kartą kredytową. Należy się zacząć leczyć, bo to faktycznie groźna przypadłość.

zakupy
Autor: Vanguard PR
Źródło: Vanguard PR

Szpilki na lepszy humor to wydawałoby się typowe kobiece postępowanie. Jednak lekarz nazwałby to symptomem oniomanii. To normalne, że kupowanie butów i pożądliwe spojrzenia na sukienki damskie sprawiają na przyjemność. Kłopot faktycznie może pojawić się, gdy sprawy zaczynają mocno komplikować.

Uzależnienie od zakupów lubią przede wszystkim proces kupowania, a to, co zdobywają nie ma znaczenia. Kupują nie tylko dla siebie, zdarza się, że mamom-zakupoholiczkom jedyną przyjemność może sprawić odzież dziecięca. Zdobywają bez ograniczeń najróżniejsze ubranka dla maluchów. Zakupy dla siebie z kolei bardzo często robią od niechcenia, dla zasady, później rzucając je na dno szafy.

Sposób na depresje

Uzależnienie od zakupów jest całkiem świeżą chorobą i w większości obejmuje kobiety, zwłaszcza te, mające skłonność do stanów depresyjnych. Wyprawa do galerii handlowej jest pewnego rodzaju lekarstwem na żale i metodą relaksu. Trudności wywołane nieustającym zakupami mogą wyleczyć np. nowe sandały damskie albo droga spódnica. Zakupy są niezbędne do życia.

Zakupy
Autor: iStock
Źródło: iStock

Długi, kłamstwa…

Niektórzy bagatelizują ten stan, podejrzewając, że to dotyczy wszystkich kobiet. Jednak teoretycznie nieistotne zakupy mogą zacząć przypominać jak przykładowo alkoholizm. Uzależnienie spraUzależnienie (http://www.alkater.pl/odtruwanie-detox-warszawa/)=kobieta|kobiety] mają coraz większe długi, bo zakupy wymuszają pożyczki. Ukrywają również swoje wizyty w sklepach i łupy. To natomiast powoduje pogłębianie się depresji. Leczenie u specjalisty jest koniecznością.

Mężczyźni zakupoholicy

Płeć męska jest odporna na kupowanie, ale nie zawsze. Panowie mogą kupować obsesyjnie spodnie i buty męskie, ale znacznie częściej mogą się uzależnić od sprzętów elektronicznych i dodatkowych akcesoriów, a również części do samochodu. Wszystko może zależeć od zdolności finansowych, ale mogą zdarzyć się też przykłady niepohamowanej żądzy domów z basenem. Mężczyzna zakupoholik również wymaga terapii.