Sprawunki w internecie rozwijają się w szybkim tempie. Z roku na roku przybywa e-kupujących na całym globie. W naszej ojczyźnie natomiast, coraz więcej nabywców najpierw wybiera produkty w realu, a potem kupuje je w sieci. Z jakiej przyczyny tak się dzieje i kiedy warto skorzystać z tradycyjnego sklepu, a kiedy należy sięgnąć po produkty z półki wirtualnej?

Czy trend na e-zakupy może zaszkodzić sklepom stacjonarnym? Dzisiaj w naszym kraju funkcjonuje ponad 12 tys. sklepów internetowych i codziennie przybywa nowo powstałych. Dodatkowy wpływ na podwyższenie zainteresowania sprawunkami wirtualnym ma fakt, iż dostęp do internetu ma już 60% dorosłych Polaków. Przez internet kupujemy już nie tylko ekwipunek elektroniczny, stroje, kurtka robocze, buty ochronne lecz też coraz częściej jedzenie.

zakupy przez internet
Autor: iStock
Źródło: iStock

Polacy nabywają w internecie głównie z dwóch przyczyn. Po pierwsze dlatego, że pragną w szybki jak też wygodny sposób kupić produkty, których nie są w stanie kupić nigdzie indziej. Po drugie produkty osiągalne w internecie nierzadko są tańsze od tych osiągalnych w tradycyjnych sklepach. Mimo, że najogromniejszą grupę e-nabywających stanowią osoby młode trzydziestolatkowie z dużych aglomeracji, to najszybciej rośnie grupa tych z obszarów poza miejskich. Są to osoby, które z reguły nie mają dostępu do ogromnych centrów handlowych i szukają alternatywnych podejść, by nabyć trudno osiągalne towary. Zobacz też

Z badania TNS Polska zrealizowanego na początku roku 2013 wypływa, że ponad 13 mln rodaków powyżej 14 roku życia regularnie odwiedza sklepowe wirtualne półki. Do tradycyjnego sklepu wybierają się głównie osoby dojrzałe a także starsze. Od kilku lat można jednocześnie zaobserwować coraz to liczniejsze rodzinne „wycieczki” po galeriach handlowych, które są częstokroć jedynym pomysłem na weekendową rozrywkę. Toteż zakupy w realu dla coraz większej grupy osób, to często strategia na spędzenie wolnego czasu a także zapewnienie dzieciom dodatkowej rozrywki, którą proponują duże centra handlowe.

Polscy e-klienci najczęściej poszukują w sieci internetowej: ubrań, obuwia, perfum oraz kosmetyków a także muzyki i filmów. Odwiedzane są też specjalistyczne sklepy w jakich poniektórzy nabywają np. buty ochronne czy tarcze do cięcia. Za sprawunki w sieci zdecydowanie zwykle płacimy e-transferem .