Wciąż więcej osób w Polsce bierze udział w różnych biegach długodystansowych i zawodach na wytrzymałość. Są to odpowiednie miejsca dla ludzi, którzy chcą sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną jak również psychiczną oraz zmierzyć się z innymi osobami w rywalizacjach, do których trzeba się świetnie przygotować. Jak to zrobić?

odzież militarna
Źródło: http://www.sxc.hu/

Na pierwszym miejscu oczywiście ważne będą treningi. Osoby, które nie miały nigdy styczności z takimi imprezami zaczynają przynajmniej na rok przed zawodami treningi, jakie są specjalnie pod te zawody ustawiane. Wiadomo, że osoby posiadające dobrą kondycję, nie będą musiały aż tak wcześnie zaczynać. Natomiast prawda jest taka, że jeśli chodzi o przygotowywania, liczy się w tej kwestii systematyczna praca. Powinniśmy mieć również świadomość, że tego typu zawody najczęściej odbywają się w ciężkich warunkach, dlatego też padający śnieg, lub ulewny deszcz w czasie treningów nie powinny być wymówkami by zostać w domu. Prócz tego powinniśmy trenować w trudnym terenie, przykładowo w lesie, na nierównej trasie. Osoby biorące udział w biegach górskich, powinny co jakiś czas sprawdzać się w górach, by przygotować się być przygotowanym do właśnie takiego zmiennego i ciężkiego wysiłku. Więcej w temacie: tu wpis.

Jak powinno się przygotować, jeżeli chodzi o strój oraz wyposażenie? To jest zależne od typu zawodów. Często tego typu reguły ustala sam organizator. Jeśli chodzi o normalne długie biegi, jak maratony albo ultramaratony. Tutaj przyda się klasyczny strój biegowy, nakrycie głowy oraz oczywiście dobre buty, które jest przez nas wypróbowane, a nie takie właśnie kupione. Jeśli chodzi o zawody na wytrzymałość tu sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana, gdyż i samych konkurencji może być naprawdę dużo, tak samo zróżnicowanie w obrębie trasy może być bardzo duże. Na trudne terenowe biegi sprawdzi się odzież wojskowa, sporo ludzi kupuje właśnie ten rodzaj stroju, woląc go od standardowych ubrań ze sportowych sklepów. Po prostu, bardziej sprawdzają się w takich trudnych warunkach. Prócz tego często przyda się plecak, ważne żeby był lekki i była możliwość zamontowania w nim bukłaka z wodą. Nie będziemy musieli zatrzymywać się aby uzupełnić płyny. Sprawdź: cqb.

moro
Źródło: http://www.sxc.hu/

A przecież czas w takich zawodach odgrywa istotną rolę. Koniecznie zabierzmy ze sobą batony energetyczne, lub suplementy, jakie uzupełnią poziom glukozy oraz różnych potrzebnych mikroelementów, które tracimy szybko podczas wysiłku. Do tego, jeżeli to bieg na orientację przydatny będzie kompas i awaryjnie latarka czołowa. Nie trzeba oczywiście mówić o nakryciu głowy jak i odpowiednich butach do danego rodzaju terenu.